Reklama
Reklama

Zastanawiasz się, skąd pochodzi twoje nazwisko? Teraz możesz to sprawdzić

Nazwisko to nasza tożsamość, która może wiele powiedzieć o przodkach. Imię wybierają rodzice, lecz nazwisko dziedziczone jest z pokolenia na pokolenie. Z pewnością niesie ze sobą historię, znacznie i jak się okazuje miejsce pochodzenia. Jeśli jesteś ciekawy, z jakiego regionu wywodzi się twoje nazwisko, mamy dobrą wiadomość — w łatwy sposób możesz to sprawdzić.  

Z nazwiska można wyczytać wiele ciekawych informacji o pochodzeniu. Warto zagłębić się w historię swojej rodziny i sprawdzić, skąd pochodzi twoje nazwisko. Zwłaszcza że można to zrobić w łatwy i szybki sposób. O czym konkretnie mowa? 

Skąd wzięły się nazwiska?  

Nazwiska nie istniały od zawsze. Wręcz przeciwnie, pojawiły się stosunkowo późno, bo dopiero u schyłku średniowiecza. Początkowo otrzymywała je tylko szlachta, lecz z czasem zaczęli je przyznawać również mieszczanom.

Co ciekawe, pierwsze nazwiska wywodziły się głównie od nazw miejsc, z których pochodziły konkretne osoby. Dodatkowo nazwiska tworzono od imienia ojca, zawodu bądź charakterystycznej cechy wyglądu bądź charakteru.  

Stąd właśnie wzięły się między innymi takie nazwiska jak Tarnowski, Sokołowski, Murarski czy Stolarski. Wobec tego z nazwiska można naprawdę wiele wyczytać. Podróż po genologicznej historii rodziny może być niezwykle ciekawa. Warto więc wiedzieć o narzędziach, które mogą w tym pomóc. W łatwy sposób można sprawdzić, skąd wywodzi się nazwisko. 

Przeczytaj również: Wiesz, ile cyfr znajduje się na tarczy zegarka? Większość osób udziela błędnej odpowiedzi

Tak sprawdzisz, skąd pochodzi twoje nazwisko  

Dzisiaj posiadanie nazwiska jest czymś oczywistym i wymaganym. Ich różnorodność jest tak wielka, że aż czasami może być intrygująca. W związku z tym wiele osób zastanawia się, co oznaczają ich nazwiska oraz skąd pochodzą. Są one również przedmiotem naukowego zainteresowania historyków, genealogów czy językoznawców. 

Okazuje się, że można to sprawdzić w prosty sposób. Instytut Języka Polskiego oferuje Internetowy Słownik Nazwisk w Polsce (ISNP), w którym można spróbować wyszukać swojego nazwiska. Wystarczy wejść na oficjalną stronę słownika stworzonego przez Instytut, a następnie w wyszukiwarce wpisać swoje nazwisko. 

Słownik posiada charakter naukowy oraz popularyzatorski. Zawiera około 30 000 haseł. Po wyszukaniu nazwiska można uzyskać wiele ciekawych informacji, takich jak ilość osób w Polsce noszących takie samo nazwisko, a także pochodzenie, rozmieszczenie geograficzne, występowanie w innych krajach i etymologię.  

Zobacz też:

Przełóż jedną zapałkę, by uzyskać właściwy wynik. Mało kto to potrafi

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

​To najbardziej podchwytliwa zagadka, jaką widziałeś. Brakującą cyfrą wcale nie jest 6

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: historia