Reklama
Reklama

​Ta łamigłówka podzieliła internautów. Nawet ChatGPT nie zna prawidłowej odpowiedzi

Czasem nie potrzeba skomplikowanych działań matematycznych, by przetrenować swój mózg. Wystarczy, że weźmiemy cztery szklanki lub kieliszki i już mamy wszystko, by rozpocząć ćwiczenie. Wbrew pozorom nie jest ono takie proste. Sprawdź, czy uda ci się rozwiązać łamigłówkę, z którą nie poradził sobie nawet ChatGPT.

Zabawa w cztery kieliszki. Możesz to zrobić na żywo!

Tę łamigłówkę możesz oczywiście rozwiązać wirtualnie, wystarczy tylko spojrzeć na główne zdjęcie i zastanowić się, jak obrócić wszystkie cztery kieliszki do góry dnem, gdy za każdym razem musisz obrócić trzy z nich. Ile ruchów będziesz potrzebować? Podobno minimalna liczba obrotów to cztery, a może dasz radę obrócić wszystkie kieliszki szybciej? Jest jednak jeszcze druga opcja. Przygotuj sobie cztery kieliszki, szklanki lub kubki i ustaw je na blacie bądź stole. Zacznij rozwiązywanie zagadki, a przy okazji zapamiętuj lub zapisuj kolejne ruchy. W ten sposób będziesz mieć o wiele większą frajdę z próby obrócenia wszystkich czterech naczyń.

Sprawdź również: Zadanie z podręcznika z podstawówki. Większość internautów nie potrafi go rozwiązać

Jak rozwiązać zagadkę, z którą przegrał nawet ChatGPT?

Rozwiązanie tej łamigłówki przedstawił na youtubowym kanale MindYourDecisions jego twórca Presh Talwalkar. Co więcej, spróbował on uzyskać wynik za pomocą ChataGPT. Jednak jak się okazało, sztuczna inteligencja nie potrafiła podać poprawnej odpowiedzi. W jednym z kroków AI odwróciło jedynie dwa, a nie wymagane trzy kieliszki, co doprowadziło do błędu. Jak w takim razie rozwiązać tę łamigłówkę?

Co ciekawe w tym przypadku nie ma jednego słusznego rozwiązania. Kilka różnych kombinacji może doprowadzić do końcowego sukcesu. Na poniższym zdjęciu przedstawimy jeden ze sposobów. W pierwszej kolejności obracamy trzy kieliszki ustawione od lewej strony. Następnie ponownie obracamy dwa kieliszki od lewej strony oraz kieliszek znajdujący się po prawej stronie. W trzecim ruchu obracamy trzy kieliszki znajdujące się od prawej strony. Tym sposobem mamy jeden kieliszek ustawiony w prawidłowy sposób oraz trzy, które należy obrócić. I gotowe! Udało nam się rozwiązać tę zagadkę, wykonując jedynie cztery ruchy.

Zobacz też:

Przełóż jedną zapałkę, by uzyskać właściwy wynik. Mało kto to potrafi

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

​To najbardziej podchwytliwa zagadka, jaką widziałeś. Brakującą cyfrą wcale nie jest 6

INTERIA.PL