Pozornie proste działanie matematyczne. Jednak zaskakuje dorosłych
To działanie wygląda naprawdę niewinnie. Jednak znajdziesz w nim i pierwiastki, i ułamki, i nawet potęgi. Wystarczy jeden błąd w kolejności wykonywania działań, by dojść do zupełnie błędnego wyniku. Czy poradzisz sobie z matematycznym wyzwaniem, które zdobywa popularność w sieci? Spróbuj rozwiązać to działanie matematyczne, które zaskakuje wszystkich.
Matematyka to nie tylko przedmiot szkolny. To codzienne wyzwania, rozwijanie logicznego myślenia i forma treningu dla naszego mózgu. Zadania tekstowe czy arytmetyczne uczą precyzji, cierpliwości i — co najważniejsze — prawidłowego analizowania sytuacji. Jednym z kluczowych elementów, o którym często zapominamy, jest kolejność wykonywania działań.
Sprawdź również: Czym różnią się te obrazki? Drobny szczegół wypatrzy tylko sokole oko
Zgodnie z zasadami matematyki, obowiązuje kolejność wykonywania działań:
- najpierw działania w nawiasach,
- potem potęgowanie i pierwiastki,
- następnie mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej),
- na końcu dodawanie i odejmowanie (również od lewej do prawej).
Z pozoru łatwe działania mogą być podchwytliwe, jeśli pominiemy którąkolwiek z tych zasad. Dlatego warto regularnie ćwiczyć dla lepszej sprawności umysłowej każdego dnia.
Zgodnie z kolejnością wykonywania działań zaczynamy od nawiasu, a w nim znajduje się większość tego zadania. Najpierw musimy policzyć pierwiastek z 36. Chodzi o liczbę, która podniesiona do określonej potęgi daje liczbę, która jest pod pierwiastkiem. Najlepiej więc zapisać 36 w postaci potęgi. W tym przypadku będzie to 6 do potęgi 2, bo 6 × 6 równa się 36. Więc pierwiastek z 36 równa się 6. W nawiasie mamy teraz ½ + 6 / 3, więc:
- 6 / 3 = 2
- ½ + 2 = 2 ½
Teraz wystarczy podnieść 2 ½ do potęgi 2, co daje wynik 6,25 lub 6 ¼. Pozostało nam już tylko odejmowanie, czyli 6,25 - 4 = 2,25 lub też 2 ¼ i to jest prawidłowe rozwiązanie tego działania matematycznego, które zaskakuje wszystkich.
Zobacz też:
Rozwiążesz w mniej niż 15 sekund? Jeśli tak, możesz być z siebie dumny
To działanie rozkłada internautów na łopatki. Sprawdź, czy rozwiążesz je w 10 sekund
Ta zagadka matematyczna wymaga logicznego myślenia. Rozwiążą tylko najlepsi