Reklama
Reklama

Opuszczone plaże — urok opustoszałych wybrzeży i ich sekrety

Plaża najczęściej kojarzy się z piaskiem, słońcem i gwarem. To właśnie tam w ciepłe dni turyści i miejscowi zażywają kąpieli słonecznych i szukają ukojenia w morskich lub oceanicznych wodach. Jednak nie na każdej musi być głośno. Oto 9 opuszczonych plaż w Polsce, w Europie i na świecie.

Beretnica

Ilość wysp i wysepek na wybrzeżu Chorwacji jest wprost niezliczona. Dzięki temu każdy znajdzie tam coś dla siebie, nawet zaciszne plaże. Jedną z nich jest Beretnica, która znajduje się na wyspie Pag. Wędrówka w to miejsce przypomina przeprawę przez księżyc, jednak widok kameralnej plaży oblewanej przez wody Morza Adriatyckiego i naprawdę nieziemskiego krajobrazu wynagradza całą przeprawę.

Czołpino

Położona między Łebą a Rowami osada posiada jedną z najpiękniejszych dzikich plaż nad Bałtykiem. Prawdopodobnie to właśnie jej położenie w zaciszu Wybrzeża Słowińskiego gwarantuje, że na dzikiej plaży w Czołpinie nie spotkamy wielu turystów. Wybierając się w to miejsce warto również zatopiony las koło Czołpina. Są to pozostawione na plaży pnie starych drzew, które obmywają morskie fale.

Honopu

Na hawajskiej wyspie Kauaʻi znajduje się cudowna plaża Nā Pali. Jest ona niezwykle trudno dostępna, gdyż nie ma do niej drogi lądowej. Dostać się na Nā Pali można jedynie poprzez morze. Jednak, gdy już dotrzemy na miejsce, będziemy mogli cieszyć się urokiem i spokojem tej plaży. Co ciekawe jej nazwa w języku hawajskim oznacza muszlę, a wiatr w tym miejscu przypomina właśnie szum muszli przyłożonej do ucha.

Kopalino

W pobliżu kaszubskiej wsi Kopalino znajdują się dwie znane plaże nad Bałtykiem — w Lubiatowie i w Słajszewie. Jednak pomiędzy nimi znajduje się dzika plaża w Kopalinie. Żeby dojść ze wsi na plażę, należy poświęcić około godziny, co w przypadku wielu osób jest wystarczającym odstraszaczem. Gdy już dotrzemy na miejsce, dane nam będzie rozkoszowanie się czystym, polskim piaskiem i spokojnym szumem Bałtyku bez konieczności przebywania w głośnym tłumie.

La Maddalena

Mimo iż archipelag położony w północnej części Sardynii nad Morzem Szmaragdowym jest jednym z droższych miejsc w tym rejonie, to nie brak tam bezludnych plaż. Wystarczy przejść kilka przesmyków z przepiękną, błękitno-turkusową wodą, by dotrzeć na plażę, gdzie ludzi będzie jak na lekarstwo. Wystarczy podstawowe wyposażenie nadmorskiego turysty, czyli parasol i ręcznik, by rozkoszować się w spokoju piaszczystą plażą oblewaną przez piękne wody.

Loch Ard George

Australijska plaża swoją nazwę zawdzięcza katastrofie statku Loch Ard, która miała miejsce w 1878 roku. Statek płynął z Wielkiej Brytanii do Melbourne, a katastrofę przeżyło jedynie dwóch pasażerów z obecnych na pokładzie 51. Plaża Loch Ard George otoczona jest wysokimi klifami, dzięki czemu panuje na niej wyjątkowy klimat. Unosząca się w powietrzu słoność wody i wiatr odbijający się od ścian wąwozu sprawiają, że pobyt na Loch Ard George jest niezapomniany.

Marieta

Puerto Vallarta to popularna miejscowość turystyczna w meksykańskim stanie Jalisco. W jej okolicach znajduje się wyspa Marieta, na której ukryta jest jedna z najpiękniejszych odosobnionych plaż świata. Oprócz delikatnego piasku i wód zatoki Banderas, w pobliskiej rafie koralowej znajdują się różne gatunki ryb oraz stworzeń morskich, których oglądanie będzie niezwykłym przeżyciem dla fanów nurkowania i snorkelingu.

Playa Punta Paloma

Andaluzyjskie wybrzeże Costa de la Luz to wspaniałe połączenie Europy i Afryki, która znajduje się niezwykle blisko, a wiatr nawiewa w to miejsce piasek z Sahary. Wśród pięknych plaż znajdują się także te mało uczęszczane, jak Playa Punta Paloma. Cudowny piasek i wody Oceanu Atlantyckiego tworzą w tym miejscu niezwykły klimat. Plaża jest na tyle mała, że w trakcie przypływu zostaje całkowicie zalana przez wodę, a plażowanie nie jest możliwe.

Stilo

Dzika plaża w Stilo położona jest w pobliżu Choczewa, na terenie Rezerwatu Przyrody Mierzeja Sarbska. Często określana jest jako "ostatnia dzika plaża Bałtyku". Dojście do morza zajmuje około 25 minut od miejsca, gdzie można zostawić auto. Jest to droga przez sosnowy las i okoliczne wydmy. W pobliżu znajdziemy także latarnię morską w Stilo. Ta plaża jest idealnym miejscem do odpoczynku bez zgiełku towarzyszącego takim kurortom jak Władysławowo, Kołobrzeg czy Międzyzdroje.

Zobacz też:

Przełóż jedną zapałkę, by uzyskać właściwy wynik. Mało kto to potrafi

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

​To najbardziej podchwytliwa zagadka, jaką widziałeś. Brakującą cyfrą wcale nie jest 6

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opuszczone miejsca | morze | wakacje