Reklama
Reklama

​Najbystrzejsi podają wynik w kilka sekund. Jesteś wśród nich?

Potrafisz szybko liczyć i nie dajesz się zmylić pozornie trudnym równaniom? To działanie sprawdza nie tylko znajomość matematyki, ale przede wszystkim... refleks i zasady kolejności wykonywania działań. Tylko nieliczni potrafią podać prawidłowy wynik tej zagadki matematycznej dla bystrzaków w mniej niż 10 sekund. Sprawdź, czy jesteś jednym z nich.

Kolejność to podstawa

Dokładniej chodzi o kolejność wykonywania działań. To jedna z podstawowych zasad matematyki, która potrafi niezwykle ułatwić obliczenia. W dodatku nie jest trudna do zapamiętania, bo w rzeczywistości to tylko cztery elementy. Chodzi o to, by w każdym działaniu zaczynać od wyrażeń w nawiasach, następnie przechodzić do pierwiastkowania lub potęgowania, w dalszej kolejności rozwiązywać dzielenie lub mnożenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie. Należy jeszcze pamiętać, że zarówno dzielenie i mnożenie, jak i dodawanie i odejmowanie, obliczamy od lewej do prawej strony.

Sprawdź również: Z pozoru proste, a wielu popełnia błąd. Jak szybko podasz prawidłowy wynik?

Jak rozwiązać tę zagadkę matematyczną dla bystrzaków?

Po tej małej powtórce możemy przystąpić do liczenia. Zgodnie z kolejnością wykonywania działań zaczynamy od nawiasów, czyli dodajemy 2 + 1 = 3. Następnie podnosimy wynik z nawiasu do potęgi 2 i otrzymujemy 9. Po tych działaniach nasza zagadka wygląda następująco: 12 - 4 × 9 / 3. Ponownie sięgamy do kolejności wykonywania działań. Musimy obliczyć wynik mnożenia i dzielenia, pamiętając o zasadzie "od lewej do prawej strony". Zaczynamy więc od mnożenia: 4 × 9 = 36, a następnie dzielimy 36 przez 3 i otrzymujemy wynik 12. Pozostało nam już jedynie odejmowanie: 12 - 12 = 0. I to jest prawidłowy wynik tej zagadki.

Zobacz też:

​Zadanie z podstawówki. Uczniowie rozwiązują, dorośli mają problem. Uda ci się?

Ile cyfr znajduje się na tarczy zegarka? Viralowa zagadka podzieliła internet

Najlepszym wystarczy 10 sekund. A ty, jak szybko ułożysz prawidłowy wyraz?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka