Miałeś same szóstki z matematyki? Ta zagadka nie powinna ci sprawić problemu
W szkole matematyka była jednym z najmniej lubianych przedmiotów. Jednak jak się okazuje, można się było nauczyć formułek, które niezwykle przydają się w życiu, np. kolejności wykonywania działań. Bez tego trudno będzie rozwiązać tę zagadkę matematyczną dla tych, którzy mieli same szóstki z matematyki.
Kolejność wykonywania działań matematycznych określana jest zgodnie z ustalonymi regułami priorytetu działań. Pomaga to rozwiązywać wyrażenia w sposób jednoznaczny. Wszystkie działania w nawiasach wykonuje się najpierw, od najbardziej wewnętrznych nawiasów do zewnętrznych. Następnie wykonuje się potęgowanie lub pierwiastkowanie. W dalszej kolejności wykonuje się mnożenie lub dzielenie od lewej do prawej, a na końcu wykonujemy dodawanie lub mnożenie, także od lewej do prawej. Zmiana ustalonej kolejności wykonywania działań może prowadzić do błędnych wyników.
Sprawdź również: Działanie matematyczne dla ludzi z wysokim IQ. Poniżej 128 nawet nie próbuj
Zgodnie z powyższą kolejnością działań zaczynamy od najbardziej wewnętrznego nawiasu. W tym przypadku są takie dwa. W pierwszym znajduje się potęgowanie i dzielenie — najpierw 2^2 = 4, a następnie 50 / 4 = 12,5. W drugim proste dodawanie 7 + 2 = 9. Po tych obliczeniach w nawiasie pozostaje wyrażenie: 12,5 * 7 - 8. 12,5 * 7 = 87,5, a 87,5 - 8 = 79,5. Po tych działaniach pozostało nam podzielić 79,5 przez 3, co równa się 26,5, a na koniec 26,5 + 15 = 41,5. Możemy to także zapisać z ułamkiem, czyli 41 ½. I to jest poprawne rozwiązanie zagadki matematycznej dla tych, którzy mieli same szóstki z matematyki.
Zobacz też:
Tylko dla osób o sokolim wzroku. Znajdziesz świątecznego elfa wśród prezentów?
Zagadka tylko dla matematycznych orłów. Dasz radę podać poprawny wynik?
Zagadka matematyczna nie dla leniwych. Rozwiążesz ją w 5 minut?