Reklama
Reklama

Niebieski Księżyc pojawi się już za kilka godzin. To niecodzienne zjawisko!

Pełnię Księżyca w sierpniu podziwiać możemy aż dwukrotnie. Pierwszą okazję do obserwacji Luny w tej fazie mamy za sobą, jednak niedługo Srebrny Glob ponownie zachwyci nas swą ogromną tarczą. Za kilka godzin na nocnym niebie ukaże się nam fenomenalna, Niebieska Pełnia Księżyca. Jak Niebieski Księżyc wpłynie na nasze samopoczucie?

Pełnia Księżyca w sierpniu dziś rozświetli niebo drugi raz, co jest prawdziwym fenomenem. Biorąc pod uwagę, że jeden miesiąc synodyczny (okres między dwoma identycznymi fazami Księżyca) trwa dokładnie 29 dni 12 godzin 44 minuty i 3 sekundy, szanse na taki obrót spraw są niewielkie.

Szacuje się, że dwie pełnie Księżyca w jednym miesiącu zdarzają się średnio co 33 miesiące. W ciągu ostatnich 100 lat zjawisko to można było podziwiać zaledwie 41 razy. A to oznacza, że tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że z okazji do jego obserwacji.

Pełnia Księżyca w sierpniu: Kiedy jest pełnia Niebieskiego Księżyca?

Druga pełnia księżyca w sierpniu jest jednocześnie ostatnią letnią pełnią Księżyca w 2023 roku. Niebieski Księżyc będziemy mogli oglądać pod koniec miesiąca, a dokładnie w nocy z 30 na 31 sierpnia o godzinie 3:35. Srebrny Glob zbliży się wówczas do Ziemi na odległość 357 344 kilometrów.

Niebo najlepiej obserwować poza centrami dużych miast, na polanach lub w innych miejscach oddalonych od zanieczyszczeń i sztucznego światła. Najlepsze efekty uzyskać można posługując się lornetką, albo teleskopem. Pozwoli to dostrzec szczegóły, takie jak kratery na powierzchni naszego naturalnego satelity. Jednak nawet bez profesjonalnego sprzętu, Niebieski Księżyc na pewno zachwyci nas swoim blaskiem. 

Skąd wzięła się nazwa Niebieski Księżyc? Nie od koloru tarczy

Osoby, które spodziewają się zabarwionego na niebiesko Księżyca, będą lekko rozczarowane. Kolor jego tarczy będzie neutralny, a "Pełnia Niebieskiego Księżyca" to ogólne określenie dla każdej drugiej pełni, która występuje w danym miesiącu kalendarzowym. 

Pochodzi z języka angielskiego i wywodzi się od popularnego w tym kraju powiedzenia "once in a blue moon", który tłumaczymy jako "raz na niebieski Księżyc". Jak można się domyślić, jest to odpowiednik polskiego "raz na ruski rok" - czyli rzadko. 

Dawniej termin był jednoznaczny z czymś niemożliwym, jednak zmieniło się to po erupcji wulkanu Krakatoa w 1883 roku, w wyniku której Srebrny Glob wydawał się błękitny przez ponad dwa lata z powodu filtrujących światło wulkanicznych pyłów.

Pełnia Niebieskiego Księżyca. Jak wpłynie na człowieka?

Z tego, że pełnia Księżyca wpływa na samopoczucie człowieka, ludzie zdają sobie sprawę od tysięcy lat. Naukowcy udowodnili , że gdy Srebrny Glob wchodzi w tą fazę, u ludzi częściej występować mogą problemy ze snem. Eksperyment przeprowadzony na grupach kontrolnych rozsianych po różnych kontynentach wykazał, że podczas pełni śpimy srednio o 20 minut krócej, niż w  pozostałe dni miesiąca. Natoiast faza snu głębokiego (nREM) skraca się aż o 30 procent. 

Niewykluczone także, że podczas pełni Księżyca zmienia się nasze zachowanie. Możemy mieć skłonności do działań impulsywnych,  i konfliktów z uwagi na zaburzenia produkcji serotoniny w tym okresie.

Aby zapobiegać huśtawkom emocjonalnym podczas pełni Niebieskiego Księżyca warto więc zadbać o regenerację ciała i umysłu. Można np. spróbować wyciszyć się poprzez medytację, ćwiczenia fizyczne lub relaksującą kąpiel. 

Zobacz też:

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

​Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | Kosmos