Reklama
Reklama

Jest bliskim kuzynem delfina. Można go spotkać w Bałtyku

Morświny to krewniacy delfinów. Choć nie są tak inteligentne, wyglądają równie uroczo, a przede wszystkim żyją w Bałtyku. Ich populacja stale się jednak zmniejsza, przez co są zagrożone wyginięciem. To fascynujące zwierzęta, o których warto dowiedzieć się więcej.

Delfiny uchodzą za niezwykle inteligentne zwierzęta, a wszelkie badania wskazują na wysoki stopień ich rozwoju. W Morzu Bałtyckim żyją ich bliscy kuzyni — morświny — o których wiemy już nieco mniej. Do naszego morza dotarły dzięki skłonności do dalekomorskich wędrówek i zasiedliły ten obszar około 8000 lat temu. Choć jeszcze w XX wieku morświnów w Bałtyku było mnóstwo, obecnie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Co warto o nich wiedzieć?

Morświny — charakterystyka i zwyczaje

Morświn zwyczajny to ssak z rodziny morświnowatych, spokrewniony z delfinami. Żyje w płytkich wodach przybrzeżnych — chłodnych, umiarkowanych do subarktycznych — na półkuli północnej. Morświny spotykane są między innymi w Bałtyku i są regularnie obserwowane u wybrzeży Danii, Niemiec, południowej Szwecji, a także Polski. Jeśli chodzi o nasz kraj, najczęściej można je napotkać w rejonie Zatok Gdańskiej i Puckiej, a także Zatoki Pomorskiej.

To zwierzęta prowadzące niezwykle skryty tryb życia. Żyją samotnie lub w niewielkich grupach. Czasami grupują się jednak w większe stada — zwykle w okresie żerowania i w czasie migracji. Nie mają zwyczaju podpływać do statków czy łodzi i rzadko wyskakują nad taflę wody. Z tego względu są trudne do obserwacji. Poruszają się jednak często przy powierzchni, a jeśli nurkują, szukając pokarmu, mogą się znaleźć nawet przy samym dnie.

To jeden z najmniejszych gatunków waleni, którego długość ciała w wieku dorosłym wynosi w Morzu Bałtyckim około 180 cm. Warto przy tym wiedzieć, że samice są nieco większe niż samce. Morświny odżywiają się głównie rybami. Najbardziej smakują im śledzie i szproty. 

Czytaj też: To największy krab na świecie. Przerasta małego psa 

Morświny w Bałtyku zagrożone wyginięciem

Morświny poławiano regularnie od XIV wieku. Zajmowały się tym niestety wszystkie bałtyckie narody. Ich populacja była jednak liczna jeszcze do lat 30’ XX wieku. Obecnie zaś ich bałtycka populacja jest krytycznie zagrożona wyginięciem.

Zwierzęta te są mniej inteligentne niż delfiny i nie przywiązują się do człowieka. Nie dają się zatem trzymać w niewoli, co utrudnia utrzymanie ich światowej populacji. W Polsce morświny objęte są ochroną ścisłą. 

Zobacz też:

Potrafisz podać wynik z pamięci? Wiele osób się myli

W tym dniu przychodzi na świat najwięcej dzieci. Ty też wtedy się urodziłeś?

​Zagadka z piramidą pokonała internautów. Tylko geniusz może ją rozwiązać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | zwierzęta | dzikie zwierzęta