Reklama
Reklama

To największy krab na świecie. Przerasta małego psa

Są większe od niektórych psów, a uścisk ich szczypiec jest dziesięć razy silniejszy niż uścisk dłoni człowieka. Kraby palmowe wyróżniają się imponującym rozmiarem i upodobaniem do orzechów kokosowych. To interesujące stawonogi lądowe, uznawane za największe na świecie. Co warto o nich wiedzieć?

Krab palmowy to gatunek stawonoga z rodziny Coenobitidae, w nadrodzinie pustelników. Jest największym lądowym stawonogiem na świecie. Krab znany jest również jako rabuś kokosowy, złodziej kokosowy, krab kokosowy czy krab rozbójnik.

Nazwy te nawiązują do ciekawego zwyczaju, zaobserwowanego wśród niektórych osobników — kradną one z domów czy namiotów błyszczące przedmioty, na przykład ze srebra. Co jeszcze warto wiedzieć o tych ciekawych zwierzętach?

Krab palmowy — charakterystyka i wygląd

Krab palmowy to stawonóg najlepiej znany zarówno ze swojej imponującej wielkości, jak i interesujących zwyczajów. Kraby palmowe uwielbiają orzechy kokosowe, które zdobywają, wchodząc na palmę i uszkadzając kokosy swoimi szczypcami lub też zrzucając je z drzewa. Zazwyczaj osiągają 40 cm długości i ważą około 4 kg, a rozpiętość ich szczypiec wynosi nawet 1 metr.

Niektóre źródła donoszą nawet o osobnikach znacznie większych — mierzących 1,8 metra długości i ważących 14 kg. Są to prawdopodobnie największe rozmiary, jakie może osiągnąć stawonóg lądowy. Kraby palmowe mają przy tym zmienną barwę ciała — zwykle ciemnoniebieską, czerwoną lub czerwono-fioletową.

Gdzie można je spotkać? Największa populacja występuje na Wyspie Bożego Narodzenia. Ogólnie jednak żyją na terenie od Oceanu Indyjskiego do centralnego Pacyfiku.

Czytaj też: To najstarsze zwierzę na świecie. Żyje w Morzu Bałtyckim i ma 700 milionów lat 

Krab palmowy a ludzie. Czy jest pod ochroną?

Krab palmowy jest niezwykle silny. Potrafi unieść nawet 28 kg i ściskać przedmioty z niezwykłą siłą. Uścisk kraba palmowego jest około 10 razy silniejszy niż uścisk dłoni człowieka. W związku z tym są czasem wykorzystywane do ochrony plantacji kokosowych.

Warto wiedzieć, że młode osobniki sprzedawane są jako zwierzęta domowe na przykład w Tokio. Są chwytane również z powodu mięsa, które przypomina w smaku homara i inne kraby. W związku z niepewnym statusem i niekompletnymi danymi, w niektórych krajach wprowadzono już zakaz polowania na te niezwykłe skorupiaki. 

Zobacz też:

​Obliczysz to w pamięci? Wystarczy 1 szkolna regułka, ale wiele osób ma problem

​Tylko szóstkowi uczniowie rozwiążą to zadanie. Nawet nie próbuj, jeśli byłeś noga z matmy

​Zagadka z rakietami wydaje się prosta? Prawie każdy podaje zły wynik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | zwierzęta | dzikie zwierzęta | najdziwniejsze zwierzęta