Reklama
Reklama

Częściowe zaćmienie księżyca już w najbliższy weekend. Najlepiej spojrzeć w niebo o tej godzinie

Już w ten weekend na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka niemała gratka. Otóż w nocy z 28 na 29 października widoczne z Polski będzie częściowe zaćmienie Księżyca. Warto tego dnia spojrzeć w górę i obejrzeć to niezwykłe zjawisko. Sprawdź, o której zacznie się zaćmienie i skąd najlepiej je obserwować.

Za kilka dni widoczne będzie częściowe zaćmienie Księżyca, podczas którego zakryte zostanie tylko około 1/8 księżycowej tarczy. Sprawi to, że część naszego naturalnego satelity stanie się ciemniejsza. Podpowiadamy, o której godzinie najlepiej spojrzeć w niebo, aby zobaczyć to niesamowite wydarzenie.

To już drugie zaćmienie w ciągu miesiąca. Z czego to wynika?

Niedawno, bo 14 października w Ameryce można było obserwować zaćmienie Słońca. Astronomowie mówią o tym, że zaćmienia chodzą parami, co potwierdza fakt, że zbliża się również zaćmienie Księżyca.

Wynika to z faktu, że Księżyc potrzebuje około miesiąca, aby okrążyć całą Ziemię. Wobec tego, gdy w połowie października było zaćmienie Słońca, to Księżyc znajdował się pomiędzy Ziemią a Słońcem. Oznacza to więc, że po upływie kolejnych dwóch tygodni pokona połowę orbity, znajdując się po przeciwnej stronie Ziemi. Skutkować będzie to tym, że Ziemia oświetlana przez Słońce rzuci tego dnia cień na swojego naturalnego satelitę.

Czytaj również: Zamiast ogona wyrosły jej... rogi! Zjawiskową kometę zobaczymy gołym okiem

O której obserwować zaćmienie?

W nocy z 28 na 29 października na niebie będzie można zaobserwować zaćmienie widoczne także z Polski. Jednak w naszym rejonie będzie to zaćmienie częściowe.

Początek zjawiska przypada na godzinę 20:02 w formie zaćmienia półcieniowego, natomiast o godzinie 21:35 tarcza Księżyca zacznie wchodzić w cień Ziemi. Oznacza to więc, że faza maksymalna będzie o godzinie 22:15, a całe astronomiczne widowisko zakończy się około 22:52.

Podczas zaćmienia będziemy mogli zaobserwować, że dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby był wygryziona, pomimo tego, że Księżyc będzie w pełni. Cień padnie jednak na niewielki obszar, ponieważ zakryte będzie około 1/8 tarczy naturalnego satelity.

Zobacz także: Kobietę uderzył meteoryt. To się zdarza raz na 100 miliardów przypadków

Jak oglądać zaćmienie Księżyca?

W przypadku, gdy pogoda będzie sprzyjająca i nie będzie wiele chmur, to zaćmienie będziemy mogli oglądać gołym okiem. Oznacza to, że nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych urządzeń, jednak jeśli chcemy zobaczyć, jak najwięcej szczegółów, warto wyposażyć się chociaż w lornetkę.

Oprócz tego ważny jest wybór odpowiedniego miejsca do obserwacji zaćmienia Księżyca. Najlepiej wybrać się w miejsca, które są wysoko usytuowane. Co więcej, wybierając sobie stanowisko do obserwacji, kierujmy się także dobrą widocznością na południowo-wschodni horyzont. Najlepszym miejscem będzie duża łąka lub polana, na której widoku nie będą zakłócać nam drzewa ani budynki.

 

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie