Banalne działanie, a prawie każdy popełnia błąd. Dasz radę?
Niektóre działania matematyczne wydają się tak proste, że aż niemożliwym jest popełnienie w nich błędu. A jednak czasem, chcąc je rozwiązać najszybciej, jak się da, okazuje się, że nasz wynik nie jest tym, który powinniśmy otrzymać. Tak jest właśnie w tym przypadku. Spróbuj rozwiązać tę podchwytliwą dla mózgu zagadkę matematyczną.
Nasz mózg to potężna maszyna. Jednak trzeba z niego umiejętnie korzystać. Co oznacza, że nie zawsze możemy polegać na tym, co w pierwszej chwili wydaje nam się oczywiste. Tak jest właśnie w przypadku tej podchwytliwej dla mózgu zagadki matematycznej. Na pierwszy rzut oka jest to banalne dzielenie, które z kalkulatorem czy telefonem rozwiążemy w kilka sekund. Wręcz więcej czasu zajmie nam wyciąganie smartfona z kieszeni lub szukanie kalkulatora w szufladzie, niż wpisywanie tych kilku cyfr, które utworzą liczby.
Sprawdź również: Z pozoru proste, a wielu popełnia błąd. Jak szybko podasz prawidłowy wynik?
Dlaczego to zadanie jest takie podchwytliwe? Spójrz na dzielenie 550 przez 2 i zastanów się, jaki wynik pierwszy przychodzi ci na myśl. Czy jest to 225? Taka odpowiedź pada najczęściej. Otóż mózg niektórych osób oddziela te dwie liczby, w taki sposób, że dzieli na dwa cyfrę setek, czyli 5 i otrzymuje 2 z resztą. Następnie dzieli przez 2 resztę, czyli liczbę 50 i otrzymuje wynik 25. Po połączeniu tych liczb "wychodzi" nam 225, co jest oczywiście błędnym rozwiązaniem, które podpowiada nam nasza podświadomość.
Oczywiście prawidłowe rozwiązanie, jeśli chcemy rozkładać tę liczbę na mniejsze części, powinno wyglądać tak, że dzielimy 500 przez 2, co daje nam 250, a następnie dzielimy 50 przez 2 i otrzymujemy 25. Na koniec dodajemy 250 + 25, czyli prawidłowy wynik tej podchwytliwej dla mózgu zagadki matematycznej to 275.
Zobacz też:
To miasto w Polsce jest najcieplejsze. Biegun ciepła leży w Małopolsce
Najbystrzejsi podają wynik w kilka sekund. Jesteś wśród nich?
Zadanie z podstawówki. Uczniowie rozwiązują, dorośli mają problem. Uda ci się?