Zacznij używać go już teraz. Po zimie będziesz wyglądać o wiele młodziej
Jesień i zima to idealna pora na wprowadzenie do swojej pielęgnacji kosmetyku, który potrafi zdziałać cuda. Nie tylko działa on przeciwstarzeniowo i wygładza zmarszczki, ale i poprawia ogólny wygląd naszej skóry. Ma on tak silne działanie, że należy wprowadzać go stopniowo i ostrożnie. Sprawdź, dlaczego warto włączyć do swojej rutyny retinol i w jaki sposób go używać.
Retinol uznawany jest za jeden z najbardziej skutecznych składników przeciwstarzeniowych. Oprócz tego działa on na wiele różnych aspektów skóry. Jednak stosowanie go wymaga ostrożności i umiaru, ponieważ jest to bardzo silny składnik aktywny. Podpowiadamy, jak prawidłowo włączyć go do swojej pielęgnacji.
Retinol jest pochodną witaminy A i związkiem lipofilowym, czyli takim, który jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach. Dzięki temu bez trudu przenika on w głąb skóry, stymulując fibroblasty i tym samym wspierając produkcję kolagenu i elastyny.
Z racji tego retinol wykazuje działanie przeciwstarzeniowe oraz korygujące, a dokładniej mówiąc, regularne stosowanie go, pozwala:
- wygładzić zmarszczki,
- poprawić strukturę twarzy,
- skorygować owal twarzy,
- rozjaśnić przebarwienia,
- poprawić elastyczność i jędrność skóry,
- ujednolić koloryt cery,
- zmniejszyć widoczność porów,
- wyregulować wydzielania sebum,
- spowolnić procesy starzeniowe skóry,
- redukować blizny po trądziku, dzięki działaniu złuszczającemu.
Stosowanie kosmetyków z retinolem może przynieść pozytywne efekty, jeśli odpowiednio wdrożymy ten kosmetyk do swojej pielęgnacji. Z racji tego, że ma on silne działanie, mogą na początku pojawić się efekty uboczne, dlatego należy przejść przez proces wprowadzania kosmetyku do pielęgnacji, zwany retynizacją. Podczas niego buduje się tolerancję na retinol.
Wobec tego w pierwszych tygodniach stosowania kosmetyków z retinolem mogą pojawić się skutki uboczne takie jak - zaczerwienie skóry, podrażnienie, pieczenie i swędzenie czy nadmierne złuszczanie naskórka. Oczywiście jest to okres przejściowy, który możemy zminimalizować, jeżeli odpowiednio będziemy stosowali kurację. Wystarczy, że zadbamy o prawidłową regenerację i nawilżenie skóry.
Czytaj również: Zamiast drogich odżywek zastosuj tę domową wcierkę. Zapomnisz o rzadkich włosach
Pierwszą i bardzo ważną zasadą jest to, aby stosowanie retinolu rozpoczynać zawsze od niskiego stężenia. Na początek dobrym wyborem, będzie stężenie 0,3 lub 0,5 proc. Jest ono odpowiednie zarówno gdy przeprowadzamy kurację po raz pierwszy, jak i w momencie, kiedy wznawiamy ją po dłuższej przerwie.
Retinol należy wprowadzać do pielęgnacji stopniowo. Przez pierwsze dwa tygodnie używamy go jedynie raz na 4-5 dni. Równocześnie musimy ciągle obserwować stan swojej skóry, ponieważ jeśli w dniu kolejnej planowej aplikacji, wciąż jest ona podrażniona po poprzednim użyciu kosmetyku, to powinniśmy z niego zrezygnować aż do momentu, gdy skóra będzie uspokojona.
Po każdych skończonych dwóch tygodniach kuracji możemy zmniejszyć odstęp pomiędzy stosowaniem retinolu o jeden dzień. Natomiast na wyższe stężenie retinolu należy wejść dopiero wtedy, kiedy skóra będzie dobrze tolerowała niższą wartość przez 3-5 razy w tygodniu. Pożądane rezultaty kuracji pojawiają się średnio po 12 tygodniach.
Z racji tego, że stosowanie kosmetyków z retinolem wymaga unikania ekspozycji na słońce, to najlepiej będzie rozpocząć kurację jesienią i zakończyć ją w okolicy marca lub kwietnia, w zależności od pogody.
Warto również pamiętać, że retinol powinien być używany zawsze wieczorem, po umyciu i dokładnym osuszeniu skóry. Nakładając go, omijajmy okolice oczu oraz ust. Pilnujmy także, aby nie nakładać zbyt dużej ilości kosmetyku. Skuteczne działanie zapewni nam już doza o wielkości ziarenka grochu. Po 30-40 minutach po aplikacji retinolu, możemy nałożyć kosmetyk nawilżająco-regenerujący.
Zobacz też:
To najlepsza fryzura dla pań po 60-tce. Wizualnie odejmuje dekadę
Prawie każdy miał dziadka o tym imieniu. Dziś znów wraca do łask
Zalej wodą i nałóż na twarz. Spłycisz zmarszczki i dodasz skórze blasku