Reklama
Reklama

Większość z nas robi to przed myciem zębów. Dentysta ostrzega: to błąd!

Statystyczny Polak bardzo słabo dba o zęby, szczotkując je zbyt krótko lub zbyt rzadko. Tymczasem mycie zębów to podstawa ich pielęgnacji, zmniejszająca ryzyko wystąpienia nie tylko chorób przyzębia czy zapalenia dziąseł, ale też cukrzycy, wrzodów czy udaru. Właściwe czyszczenie zębów może wpływać na ogólny stan zdrowia. Okazuje się jednak, że wielu ludzi jeszcze przed rozpoczęciem ich szczotkowania popełnia duży błąd. Jaki?

Mycie zębów to niezwykle ważna czynność, której celem jest usunięcie z ich powierzchni resztek jedzenia, a także oczyszczenie ich z bakterii. Czyszczenie zębów pozwala też zneutralizować kwaśne pH w jamie ustnej i odświeżyć oddech. Odpowiednia higiena jamy ustnej pomaga utrzymać zęby w zdrowiu. Okazuje się jednak, że wielu ludzi codziennie popełnia ogromny błąd w czasie ich mycia. Przed zgubnym nawykiem przestrzega brytyjski dentysta, dr Sahil Patel.

Tego nie rób przed myciem zębów. Dentysta ostrzega

Choć wydaje się, że mycie zębów to prosta czynność, nie tylko dzieci, ale i wielu dorosłych popełnia błędy w czasie ich pielęgnacji. Brytyjski dentysta, dr Sahil Patel, zwraca uwagę na popularny błąd, który popełnia niemal każdy z nas. Chodzi o zwilżanie szczoteczki do zębów wodą jeszcze przed nałożeniem na nią pasty. Większość ludzi robi to wręcz odruchowo, by pasta lepiej rozprowadzała się po zębach i lepiej pieniła. Ma to ułatwić czyszczenie ich powierzchni. Okazuje się jednak, że w efekcie niepotrzebnie rozcieńczamy pastę, a większa ilość piany sprawia, że szybciej ją wyplujemy. Działamy zatem na swoją szkodę.

Ekspert przypomina, że pasta do zębów ma już w sobie odpowiednią ilość wody i nie trzeba jej dodatkowo rozcieńczać. Jeśli to zrobimy, zęby mogą zostać słabiej wyczyszczone. Dentysta udzielił też kilku innych rad, dotyczących właściwego czyszczenia zębów. Jego zdaniem należy zaczynać mycie od zębów ułożonych z tyłu jamy ustnej i nie przyciskać zbyt mocno szczoteczki do ich powierzchni. Po zjedzeniu owoców czy wypiciu kwaśnego napoju lepiej z kolei odczekać pół godziny nim wyczyścimy zęby. W kwaśnym środowisku szkliwo ulega częściowej demineralizacji i może zostać uszkodzone.

Jak prawidłowo czyścić zęby? Tych zasad przestrzegaj

Regularne szczotkowanie zębów usuwa większość płytki nazębnej, resztki pokarmowe, a także miękkie naloty, które się na nich tworzą. Powinniśmy myć zęby systematycznie, co najmniej dwa razy dziennie — najlepiej po śniadaniu i przed pójściem spać. Jeśli już musimy czy chcemy zrezygnować z jednego mycia zębów, lepiej dokładnie wyczyścić je przed snem.

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać:

  • Mycie zębów powinno trwać 2 minuty, jeśli używamy szczoteczki elektrycznej lub co najmniej 3 minuty, jeśli wykorzystujemy szczoteczkę manualną.
  • Lepiej wybierać szczoteczki miękkie lub o średniej twardości.
  • Zęby możemy czyścić różnymi metodami. Specjaliści polecają zwłaszcza metodę wymiatającą, ale też poziomo-pionową i okrężną.
  • Zęby należy nie tylko myć szczoteczką, ale również oczyszczać przestrzenie między nimi przy pomocy nici dentystycznej lub irygatora.

Warto mniej więcej co 3 miesiące wymieniać szczoteczkę do zębów, ale też rozważnie podejść do wyboru pasty. Wybielające pasty do zębów mogą ścierać szkliwo i uszkodzić zęby.

Zobacz też:

Pomoże na cellulit i wypadające włosy. Kupisz go za kilkanaście złotych

Zapomnij o przebarwieniach na twarzy. Usuniesz je za grosze, bez wizyty u kosmetyczki

Już nie bob. Teraz tę fryzurę pokochały gwiazdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja