Reklama
Reklama

Wiadomo, po kim dziecko dziedziczy inteligencję. Naukowcy nie mają wątpliwości

Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej kwestii dziedziczenia inteligencji i odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki mają na nią wpływ. W końcu dziecko dziedziczy po rodzicach czy dziadkach takie cechy, jak wygląd, niektóre choroby czy skłonność do nich. Jak jest w przypadku inteligencji? Wyjaśniamy.

Inteligencją określamy zdolność do postrzegania, analizy, adaptacji do zmian otoczenia, a także zdolność rozumienia i uczenia się oraz wykorzystywania zdobytej wiedzy w codziennym życiu. Poziom inteligencji intelektualnej człowieka i sprawności jego umysłu obrazuje wskaźnik IQ. Od czego zależy inteligencja człowieka? Czy dziedziczymy ją w genach?

Inteligentna matka, inteligentne dziecko

Naukowcy zbadali, po kim dziecko dziedziczy inteligencję. Okazuje się, że decydujące o tym geny znajdują się w chromosomie X. Badacze z Glasgow przeprowadzili badania na grupie 12 tysięcy osób, w wieku od 14 do 22 lat. Przeanalizowali różne czynniki, ale doszli do wniosku, że najważniejszym z nich jest iloraz inteligencji matki.

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie udowodnili, że wpływ na to ma wyjątkowa więź matki z dzieckiem, która aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za procesy pamięciowe, a także zdolność do nauki. Zaspokojenie emocjonalnych potrzeb powoduje 10% wzrost hipokampu, czyli tej części mózgu, która odpowiada za pamięć i przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Istotny jest przy tym okres życia płodowego, gdy u dziecka kształtuje się układ nerwowy.

Czytaj też: Wystarczy 30 sekund, by poznać charakter człowieka. Trenerka uważności tłumaczy, jak to zrobić 

Co jeszcze ma wpływ na inteligencję? Te czynniki są ważne

Warto pamiętać, że dziecko dziedziczy po rodzicach około 40-60% inteligencji. To dużo, jednak wpływ na jego rozwój mają też inne czynniki - w tym warunki ekonomiczne, społeczne i środowiskowe, w jakich wzrasta, a także indywidualne cechy osobowości. Istotna jest też obecność ojca i jego dobre relacje z dzieckiem. Wpływ na rozwój inteligencji ma także zachowanie matki w ciąży, a zatem na przykład sposób odżywiania, ewentualne stosowanie używek czy odczuwanie przez nią stresu. 

O inteligencji świadczy zaś między innymi poczucie humoru, umiejętność koncentracji na zadaniach, umiejętność szybkiej adaptacji i otwartość umysłu. Ludzie inteligentni potrafią dostrzec związki między rzeczami, które pozornie takich związków nie mają. Charakteryzuje ich też ciekawość i chęć poznawania tajników świata.

Zobacz też:

To imię nosi tylko 19 kobiet w Polsce. Kojarzy się z bajką Disneya i zimą

To najlepsza maseczka do cery tłustej i trądzikowej. Kosztuje dosłownie grosze

To najmodniejsza kurtka sezonu. Polskie gwiazdy noszą ją na co dzień

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodzina | ciąża