Wedding plannerzy przestrzegają. Oto najczęstsze błędy popełniane przed ślubem
Przygotowania do tak wystawnej imprezy, jaką jest wesele to niemałe przedsięwzięcie, szczególnie dla często niedoświadczonych w tej branży narzeczonych. Sprawia to, że nietrudno o błędy podczas planowania ślubu, które mogą nas wiele kosztować. Wedding plannerzy wyróżnili 10 najczęstszych pomyłek Par Młodych, popełnianych podczas przygotowań. Sprawdź, czego unikać, aby ten dzień był niezapomniany i wyjątkowy.
Pary planujące ślub często zmagają się z presją szybko upływającego czasu i ograniczonym budżetem. W takich warunkach nie trudno błędy, które przyczyniają się do dodatkowego stresu i większych kosztów. Podpowiadamy, na co uważać podczas planowania wesela.
To zależy od oczekiwań Pary Młodej. Jeśli wesele ma być huczne i wystawne to na pewno będziemy potrzebowali na organizację takiego przyjęcia około 24-18 miesięcy. Natomiast jeśli zdecydujemy się na mniejsze wesele, spokojnie wystarczy nam 18-12 miesięcy planowania.
Oczywiście należy również uwzględnić kwestię dostępności naszych wymarzonych usługodawców oraz upewnić się ile wcześniej powinniśmy zarezerwować salę. Może się bowiem okazać, że nawet tak duży odstęp czasu okaże się zbyt krótki i zespół, fotograf czy sala, będą mieli zarezerwowany dany termin o wiele wcześniej. Szczególnie często się to zdarza, jeżeli planujemy ślub w wysokim sezonie, czyli od czerwca do sierpnia. Najlepsze sale weselne mają kalendarze zarezerwowane nawet na dwa lata w przód.
Chcąc sobie ułatwić cały proces przygotowania tak dużego przyjęcia, planowanie ślubu można podzielić na następujące etapy:
- Od 24 do 18 miesięcy przed ślubem:
Zacznijcie prowadzić planer ślubny.
Ustalcie budżet wesela.
Zacznijcie rozglądać się za salą weselną.
Zróbcie wstępną listę gości na przyjęcie weselne.
Zatrudnijcie wedding plannera (jeśli chcecie mieć wsparcie profesjonalnego konsultanta).
Zacznijcie rozglądać się za fotografem ślubnym, filmowcami, zespołem muzycznym, DJ’em lub wodzirejem.
- Od 18 do 12 miesięcy przed ślubem:
Wybierzcie datę ślubu i zarezerwujcie salę weselną, hotel czy pałac, który wybraliście na miejsce swojego przyjęcia.
Zarezerwujcie fotografa ślubnego i kamerzystów, zespół muzyczny, DJ’a lub wodzireja.
- Od 12 do 6 miesięcy przed ślubem:
Zarezerwujcie florystkę.
Rozpocznijcie poszukiwania sukni ślubnej i garnituru/smokingu.
Zarezerwujcie miejsca hotelowe/noclegowe dla Waszych gości
Rozpocznijcie rozglądanie się za zaproszeniami ślubnymi.
- Od 6 do 5 miesięcy przed ślubem
Zaplanujcie podróż poślubną.
Zarezerwujcie transport dla gości.
- Od 5 do 4 miesięcy przed ślubem:
Zamówcie tort ślubny.
Umówcie się na pierwsze przymiarki sukni ślubnej i garnituru.
Rozpocznijcie poszukiwania obuwia do stylizacji ślubnych.
Upewnijcie się, że zaproszenia ślubne są gotowe i właściwie wypełnione.
Umówcie się na próbne fryzury i makijaże.
Zarezerwuj termin u fryzjerki i makijażystki.
- Od 4 do 1 miesięcy przed ślubem:
Spróbujcie sformalizować szczegóły dotyczące menu i florystki.
Wybierzcie i zamówcie obrączki ślubne.
Rozpocznijcie kurs przedmałżeński.
- Od 1 miesiąca do tygodnia przed ślubem:
Ustalcie listę przebojów z zespołem.
Wyślijcie do usługodawców harmonogram całego dnia.
Potwierdźcie godziny makijażu, fryzjerki, i innych usługodawców.
- Tydzień przedślubny:
Odbierzcie suknie ślubną i garnitur.
Przekażcie informację do sali weselnej o ostatecznej liczbie gości na przyjęciu.
Wedding plannerzy wyróżnili najczęstsze błędy Młodych Par, które zakochani popełniali podczas planowania swojego ślubu na własną rękę. Nie tylko wiązały się one niejednokrotnie z większymi kosztami, ale i sporym stresem, a nawet i gorszym przebiegiem tego wyjątkowego dnia. Oto 10 najczęściej popełnianych błędów weselnych:
1. Upominki - często narzeczeni przeznaczają wiele pieniędzy na drobne upominki dla gości, co niejednokrotnie okazuje się złym pomysłem, ponieważ wiele par wraca do domu z pudłem niewziętych przez gości upominków. Nie wynika to zazwyczaj z tego, że drobiazg jest nietrafiony lub goście nieuprzejmi. Po prostu goście weselni często wracając nad ranem, zapominają o wzięciu swoich upominków. Pod tym względem warto nie tylko nie inwestować wiele w to przedsięwzięcie, ale i wybrać coś, co nie zepsuje się zbyt szybko, ponieważ gdy zostanie nam tego kilkadziesiąt sztuk, dobrze by była to rzecz, którą możemy jeszcze w przyszłości wykorzystać, a nie wyrzucić.
2. Impulsywne rezerwowanie - w momencie, w którym oficjalnie zostajemy narzeczeństwem, często czujemy silną chęć zaplanowania ślubu jak najszybciej. Jednak zanim podejmiemy pochopną decyzję np. o rezerwacji pierwszej odwiedzonej sali, warto porównać stawki i oferty, zadać najważniejsze pytania i zorientować się, czy to jest na pewno to, czego chcemy. Dzięki temu unikniemy kosztownego błędu. Podobnie powinniśmy zachować rozsądek, jeśli chodzi o wybór usługodawców, ponieważ często Młode Pary wybierają pierwszego lepszego fotografa lub zespół i później, gdy zmienią zdanie i decydują się na kogoś innego, tracą wpłacony zadatek, narażając się na zbędne koszty. Wobec tego warto podejmować decyzje przemyślane, niepochopne i wybierać usługodawców, których naprawdę jesteśmy pewni.
3. Lista gości - ślub i wesele to tylko i wyłącznie dzień Młodej Pary i to ona decyduje, kto będzie obecny na uroczystości. Nie powinniśmy kierować się tym, co wypada, a co nie i nie musimy zapraszać cioci czy wujka, z którymi rozmawialiśmy ostatnio kilkanaście lat temu. Nie warto na siłę rozszerzać listy gości, ponieważ powinniśmy w tym dniu mieć koło siebie osoby, na których nam zależy i które nie będą nas dodatkowo stresowały. Co więcej, nie zapominajmy, że każda osoba na weselu to koszt około 300 zł. Jeśli więc nasz ślubny budżet nie jest zbyt duży, możemy właśnie w ten racjonalny sposób zmniejszyć listę gości.
4. Brak urlopu po ślubie - jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest jeszcze kilka dni po ślubie dać sobie odetchnąć. Powrót do pracy w poniedziałek, gdy wesele odbywało się w sobotę, może być nieco przytłaczający. Pamiętajmy także o naszym prawie, mówiącym, że "pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący - w przypadku ślubu pracownika 2 dni robocze".
5. Nie określanie swojej dokładnej wizji - Pary Młode często już pod koniec przygotowań, zmęczone natłokiem obowiązków zapominają dokładnie określić swoim usługodawcom, jaką mają konkretną wizję dnia ślubu. Sprawić to może niemałe problemy, gdy nasze oczekiwania miną się z rzeczywistością np. przy dekoracjach ślubnych lub przy doborze repertuaru przez zespół weselny. Warto także wysłać usługodawcom odpowiednio wcześnie harmonogram całego dnia, aby mogli się z nim zapoznać i skonsultować wszelkiego rodzaju wątpliwości.
6. Kupowanie kwiatów, które rosną poza sezonem - jeżeli pragniemy pięknych, jasnoróżowych piwonii w środku zimy, to musimy być świadomi, że będzie nas to niemało kosztowało, ponieważ będą one sprowadzone specjalnie na naszą uroczystość. Z tego powodu, zamiast generować dodatkowe koszty, warto doradzić się florystki i znaleźć kwiaty, które są dostępne w czasie gdy bierzemy ślub, a jednocześnie pasują do stylu uroczystości.
7. Nieprzyjmowanie pomocy bliskich - nie zapominajmy w ferworze przygotowań, że rodzina i przyjaciele prawdopodobnie mają wiele talentów i mogą nam pomóc w organizacji ślubu i wesela. Dzięki temu np. tata może zbudować wymarzoną ściankę ze zdjęciami, a kuzynka upiec pyszne ciasta. Warto nie brać wszystkich obowiązków na siebie i poprosić o pomoc w przygotowaniu niektórych elementów.
8. Zapominanie o dodatkowych kosztach - planując swój budżet, nie zapominajmy o małych przedmiotach takich jak winietki, podziękowania dla gości i rodziców itd., których zsumowane ceny mogą stanowić istotną część budżetu. Z tego powodu lepiej zaplanować je z wyprzedzeniem, aby nie być później zaskoczonym i nieprzygotowanym na nie finansowo.
9. Chęć zrobienia wszystkiego samemu - wiele par uważa, że robienie wszystkiego samemu, w tym np. oprawy florystycznej do dekoracji kościoła pozwoli oszczędzić nieco pieniędzy. Niestety czasem bywa zupełnie odwrotnie. Profesjonaliści z branży ślubnej znają ją od podszewki, wiedzą gdzie szukać, aby znaleźć najlepszą ofertę w rozsądnej cenie. Sprawia to, że niedoświadczone Pary Młode często przepłacają i zamiast oszczędzić, wydają jeszcze więcej pieniędzy, równocześnie dokładając sobie obowiązków i dodatkowego stresu.
10. Kupowanie samych nowych rzeczy - szczególnie jeśli chodzi o dodatki takie jak np. pudełko na obrączki lub na koperty oraz inne akcesoria, które nie pełnią aż tak istotnej roli w dniu ślubu. W tym przypadku warto odkupić od innych par te rzeczy np. na grupach ślubnych na Facebooku czy na portalach zajmujących się sprzedażą używanych rzeczy. Szukanie okazji może pozwolić nam wiele zaoszczędzić i lepiej odkupić niektóre rzeczy niż kupować nowe, szczególnie że użyjemy ich najprawdopodobniej tylko raz.
Niewątpliwie każda Para Młoda chce mieć zdjęcia jak z bajki, szczególnie w momencie, gdy mówi "tak" swojej miłości. Do idealnego ujęcia tego momentu potrzebne są jednak nie tylko zdolności fotografa, ale także odpowiednia współpraca z parą młodą.
Na TikToku jedna z fotografek podkreśla, że pary bardzo często utrudniają zrobienie idealnego zdjęcia podczas przysięgi. Zazwyczaj odwracają się do fotografów i gości tyłem, patrząc na księdza czy urzędnika. Nawet w momencie, gdy wypowiadają "tak". Z tego powodu specjalistka radzi:
Jest to istotne, ponieważ nie tylko zdjęcia wyjdą o wiele lepsze, ale i często spowoduje to dodatkowe wzruszenie i wywoła piękne emocje wśród Młodych Par. Również i w trakcie całej ceremonii, jak i wesela nie bójmy się okazywać uczuć i nie pozujmy sztucznie do wszystkich zdjęć, dzięki czemu fotografie oddadzą klimat i otoczkę tego wyjątkowego dnia.
Zobacz też:
To dostojne imię królowało w latach 90. Dziś rodzice o nim nie pamiętają
To imię w PRL-u było powodem do dumy. Teraz "młodym" kojarzy się z disco polo
Tych kosmetyków nie łącz. Podrażnisz skórę i nabawisz się przebarwień