Reklama
Reklama

W tych krajach Boże Narodzenie obchodziłbyś inaczej. Świąteczne zwyczaje z innych części świata

Ubieranie choinki, wigilijna wieczerza z siankiem pod obrusem i dwunastoma daniami czy łamanie się opłatkiem to tylko niektóre zwyczaje, kojarzące nam się ze świętami Bożego Narodzenia. Wielu osobom wydaje się, że ten świąteczny czas wszędzie wygląda tak samo, podczas gdy w różnych państwach jego obchody wyglądają inaczej lub święto w ogóle nie jest obchodzone. Odbędziemy teraz podróż przez trzy kontynenty, by dowiedzieć się, jak Boże Narodzenie wygląda w Chinach, a jak w RPA.

Święta Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa. Uroczystość liturgiczna przypada zawsze 25 grudnia i jest poprzedzona okresem oczekiwania, znanym jako adwent. W Polsce niezwykle ważny jest wigilijny wieczór, w czasie którego spożywamy uroczystą wieczerzę. W różnych miejscach na świecie ten szczególny czas wygląda jednak całkiem odmiennie. Warto poznać świąteczne tradycje i zwyczaje z innych krajów.

Święta Bożego Narodzenia w Europie. Jak świętują Francuzi, a jak Anglicy?

Menu wigilijne na przykład w Hiszpanii jest całkowicie odmienne od polskiego i składa się między innymi z owoców morza. Ważną rolę odgrywa też Turrón, czyli przysmak, którym Hiszpanie dzielą się przy stole. Grecy z kolei podchodzą do zimowych świąt dość swobodnie. Wigilijny wieczór spędzają na kolacji, a kolejne dwa dni świąt zwykle upływają im na biesiadach w tawernie. W Wigilię dzieci kolędują zaś, dzwoniąc dzwonkami i robiąc wokół siebie wiele hałasu.

Francuzi z kolei przywiązują wagę do bożonarodzeniowych szopek, a popularną, świąteczną potrawą jest indyk, podawany z kasztanami. W Boże Narodzenie spożywają też tak zwany Buche de Noel, czyli tradycyjny deser.

Z kolei Brytyjczycy zaczynają świętowanie 25 grudnia. Prezentami obdarowują się z kolei 26 grudnia, gdy przypada "Boxing Day", czyli "Dzień Pudełek". Świąteczny posiłek spożywają około południa, zasiadając do stołu w papierowych koronach, symbolizujących przybyłych do Betlejem trzech króli. Do tamtejszych, narodowych specjałów należy Christmas Pudding. To wywodząca się jeszcze z XIV wieku potrawa — według tradycji, składa się z aż 13 składników.

To tylko kilka zwyczajów z kilku europejskich państw, które obchodzą to samo święto w odmienny sposób. Różnice są jeszcze wyraźniejsze, gdy wyjdzie się poza kontynent.

Czytaj też: Każda babcia pamięta o tym w święta. Przynosi szczęście i dobrobyt 

Boże Narodzenie w Afryce i Azji. Jak świętują w RPA, a jak w Chinach?

Republika Południowej Afryki to państwo położone na południowym krańcu tego kontynentu, u styku Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Indyjskiego. Boże Narodzenie jest tam świętowane w lecie, ponieważ na południowej półkuli grudzień jest miesiącem letnim. Domy dekorowane są tam między innymi łańcuchami z liści palmy, a świątecznym drzewkiem może być kwitnący akurat eukaliptus czy agawa. Mikołaj znany jest w RPA jako Father Christmas. Wigilię zaś świętuje się, urządzając rodzinny grill, czyli tak zwany "braaii".

Z kolei w Chinach chrześcijaństwo wyznaje zaledwie 2,5% ludności. Boże Narodzenie jest tam jednak doskonale znane, chociaż ma wymiar raczej komercyjny niż religijny. Święty Mikołaj nazywa się tam Shèngdàn Lǎorén, czyli Świąteczny Dziadek. Przechadzający się po galeriach handlowych panowie w charakterystycznych strojach zachęcają na przykład, by zabrać rodzinę do restauracji. W wielu z nich pojawia się świąteczne menu, czyli między innymi pierożki jiaozi. Interesującym zwyczajem jest wręczanie sobie świątecznych jabłek z namalowanym czy wyciętym sercem. W języku mandaryńskim słowo "jabłko" brzmi bowiem podobnie do słowa "pokój".

Zobacz też:

Ile dni przed farbowaniem należy umyć włosy? Fryzjerka obala popularny mit

Te jeansowe szorty mają idealną długość i fason. Podobne kupisz w wielu sieciówkach

Stosuj raz w tygodniu. Włosy będą rosły szybciej i nabiorą blasku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta