Reklama
Reklama

W PRL-u stosowali ją wszyscy. Łagodzi podrażnienia i koi skórę po opalaniu

Maść nagietkowa była cenionym kosmetykiem w czasach PRL. Teraz zainteresowanie nią znów wzrasta, a kwiaty nagietka to częsty składnik sklepowych kremów i balsamów. Maść nagietkową jesteśmy jednak w stanie przygotować samodzielnie. Dlaczego warto i jak to zrobić?

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, znana również pod nazwą pazurki, paznokietki lub miesięcznica. Jest bardzo popularna w uprawie, z uwagi na liczne właściwości zdrowotne, które wykazuje. Nadaje się także do wykonywania rewelacyjnej maści nagietkowej, która była niezwykle lubiana w czasach PRL. Jak można ją stosować i dlaczego warto?

Właściwości i zastosowanie maści nagietkowej

Maść nagietkowa wspomaga leczenie różnego rodzaju zmian skórnych — w tym otarć, skaleczeń czy podrażnień. Można nią smarować skórę również po ugryzieniach, jak też gdy walczymy z alergią czy trądzikiem. Kwiaty nagietka lekarskiego wykazują właściwości regenerujące skórę. Mogą też działać odżywczo, łagodząco, ujędrniająco i przeciwstarzeniowo.

Po maść nagietkową warto sięgać zwłaszcza latem, gdy nasza skóra może być podrażniona po opalaniu i gdy pojawiają się na niej różnego rodzaju przebarwienia. Tego rodzaju produkt może również ukoić nasze nerwy i nas rozluźnić. Olejki eteryczne zawarte w nagietku przyjemnie koją zmysły. Właśnie dlatego nagietek może służyć do masażu aromaterapeutycznego. 

Czytaj też: Masz w domu taką torbę na zakupy? Teraz jest warta 12 tysięcy złotych 

Jak przygotować maść nagietkową w domu?

Maść nagietkową można kupić w sklepach zielarskich czy aptekach. W drogeriach z kolei znaleźć możemy wiele kosmetyków, w których składzie znajduje się właśnie nagietek. Mimo wszystko nie trzeba inwestować w tego rodzaju produkty, gdyż naturalną maść nagietkową jesteśmy w stanie przygotować sami w domu. Wykorzystamy do tego płatki kwitnących nagietków.

Pół szklanki oleju roślinnego doprowadzamy do wrzenia, a następnie wrzucamy do niego około dwie garści płatków nagietka, które wcześniej ususzyliśmy. Całość gotujemy około 10-15 minut, a następnie odcedzamy wywar i przelewamy go do słoika. Maść nagietkową przechowujemy w warunkach chłodniczych, stosując do dwóch razy dziennie na podrażnione i chorobowo zmienione miejsca. Ponieważ - jak wszystkie środki - maść nagietkowa również może działać uczulająco, najlepiej przed jej zastosowaniem wykonać próbę alergiczną. 

Zobacz też:

Natasza Urbańska nosi taki manicure. Teraz możesz zrobić go samodzielnie w domu

Cichopek na lato wybiera takie buty. Są ultramodne i pasują do każdej stylizacji

Rób to z włosami codziennie przed snem. Szybko ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja | uroda | naturalne kosmetyki | selfcare