Tych kosmetyków nie łącz. Podrażnisz skórę i nabawisz się przebarwień
Pielęgnacja skóry twarzy często wymaga użycia licznych produktów, które zawierają w sobie składniki aktywne. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich niewłaściwe łączenie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Chcąc uniknąć podrażnień i trwałych uszkodzeń skóry, dowiedz się, które składniki zdecydowanie ze sobą nie współgrają, przez co łączenie ich zdecydowanie nie popłaca.
Pielęgnacja skóry, aby była skuteczna i bezpieczna wymaga odpowiedniej wiedzy i ostrożności. Złożoność tego procesu wiąże się ze znajomością składów używanych produktów, aby nie doprowadzić do nieodpowiednich kombinacji, których skutki mogą być niezbyt przyjemne. Mowa tutaj nie tylko o mniejszej skuteczności produktów, ale również o zaczerwienieniu, podrażnieniach, a nawet i trwałych przebarwieniach. Kluczem skutecznej pielęgnacji skóry twarzy jest bowiem odpowiednie dobranie składników i stosowanie ich w prawidłowej kolejności i czasie.
Jednym z czołowych połączeń, którego z całą pewnością należy unikać, jest łączenie retinolu z kwasami AHA i BHA. Retinol ma na celu działać na skórę regenerująco, zwiększając jej wrażliwość. Z kolei kwasy mają za zadanie złuszczać naskórek, co może prowadzić do licznych podrażnień. Oba składniki zaliczają się więc do tych silnych.
Ich połączenie może doprowadzić do podrażnień niosących za sobą zaczerwienienie, pieczenie oraz nadmierne przesuszenie skóry. To spory dyskomfort, który prowadzi do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, a także zwiększenia skłonności do stanów zapalnych.
Chcąc jednocześnie używać w swojej pielęgnacji tych składników aktywnych, bezpiecznym rozwiązaniem jest używanie ich naprzemiennie. Kwasy nakładaj na twarz jednego dnia, a retinol następnego.
Zobacz także: W PRL-u była w każdej kosmetyczce. Zapomniany sekret gładkiej i młodej skóry
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku połączenia peptydów miedziowych będących wrażliwym składnikiem aktywnym z witaminą C, retinolem czy też kwasami AHA, BHA i PHA. Poważną konsekwencją jest wzajemne obniżanie swojej skuteczności, a przecież nie o to chodzi w świadomej i skutecznej pielęgnacji.
Łączenie peptydów miedziowych z kwasami, retinolem czy witaminą C wymaga ostrożności. Kwasy obniżają bowiem pH skóry, co nie jest dobre dla działania peptydów, które z kolei najlepiej działają w neutralnym pH. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o witaminę C, której dodatkowo peptydy obniżają efektywność. W przypadku połączenia retinolu i peptydów może dojść do podrażnień i przeciążenia skóry.
Chcąc w pełni wykorzystywać potencjał tych składników aktywnych, najlepiej rozdzielać ich stosowanie. Peptydy nakładaj na twarz na dzień, zaś witaminę C, retinol czy też kwasy na noc. W ten sposób unikniesz potencjalnych interakcji i obniżenia skuteczności używanych produktów.
Może cię zainteresować: To najlepsza maseczka do cery tłustej i trądzikowej. Kosztuje dosłownie grosze
Łączenie nieodpowiednich składników ze sobą obniża skuteczność pielęgnacji i może prowadzić do wielu problemów skórnych. Zamiast poprawy kondycji skóry, można tym sposobem zafundować sobie podrażnienia i suchość.
Wśród niezalecanych kombinacji, o czym warto pamiętać, wymienia się również niacynamid i witaminę C, gdyż działają one najlepiej w różnym pH. Witamina C działa w kwaśnym środowisku, gdy niacynamid najlepiej oddziałuje w neutralnym. Ich połączenie prowadzi więc do obniżenia skuteczność obu składników, a nawet i do wystąpienia podrażnienia skóry.
Dobrym posunięciem nie będzie również łączenie retinolu z nadtlenkiem benzoilu, niacynamidu i kwasu AHA czy olejów z produktami na bazie wody. Nieodpowiednie kombinacje kosmetyków mogą przysporzyć sporo kłopotów, dlatego zawsze przed włączeniem danego produktu do pielęgnacji należy poznać jego skład i upewnić się, czy stosowane aktywne składniki dobrze ze sobą współgrają.
Zobacz też:
Te kolory powinny być zakazane dla kobiet po 50-tce. Postarzają przynajmniej o dekadę
Niemcy non stop nadają to stare imię, a Polacy wręcz przeciwnie. Ma 3 litery i tysiące lat
Wymieszaj i wmasuj w skórę. Zmarszczki wokół ust będą tylko wspomnieniem