Reklama
Reklama

Twoje stopy są suche i popękane? Być może popełniasz te błędy w pielęgnacji

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że częściej eksponujemy swoje stopy, wybierając nieosłonięte buty. Wobec tego warto już teraz zadbać o skórę, aby dobrze się prezentować i nie czuć dyskomfortu wynikającego ze złego stanu naskórka na stopach. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać podczas pielęgnacji i co zrobić, aby nasze stopy były gładkie i miękkie.

Po zimie nasze stopy często nie wyglądają najlepiej, ponieważ podczas chłodniejszych dni narażone są one na ciągły dyskomfort, wynikający z tego, że przez większość czasu nosimy skarpety, rajstopy i chodzimy w ciężkich, zimowych butach. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o stopy, aby latem prezentowały się świetnie i jakich błędów podczas pielęgnacji unikać.

Co przyczynia się do złego stanu skóry stóp?

Zła kondycja naszej skóry na stopach może wynikać z wielu różnych czynników. Warto więc rozpocząć swoje dbanie o stopy, od znalezienia przyczyny tego stanu, aby móc zapobiegać dalszemu niszczeniu swojej skóry i wiedzieć, jak o nią jeszcze lepiej zadbać. Najczęściej zła kondycja skóry stóp wynika to z takich kwestii jak:

  • skłonności genetyczne,
  • źle dobrane obuwie,
  • zmiany hormonalne,
  • otyłość i nadwaga,
  • brak prawidłowej higieny,
  • złe nawyki pielęgnacyjne,
  • nieodpowiednia dieta.

Czytaj również: Jak często podcinać włosy? Fryzjerka gwiazd podpowiada 

Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas pielęgnacji stóp?

Często jednak próbując zadbać samodzielnie o swoje stopy, popełniamy błędy, które sprawiają, że jedynie szkodzimy swojej skórze, zamiast jej pomóc. W dodatku bardzo często zbyt późno zabieramy się za pielęgnację stóp i robimy to nieregularnie lub dopiero wtedy, gdy zaniedbana skóra wywołuje u nas dyskomfort.

Najczęstszym błędem jest brak nawilżenia lub nieodpowiednie nawilżenie skóry stóp. Oprócz tego mało kto wie, że na jej kondycję negatywnie wpływa zbyt długie moczenie stóp w wodzie, tak samo, jak ich niedokładne mycie lub niestaranne osuszanie ich po kąpieli. Ma to kluczowe znaczenie dla stanu skóry.

Dodatkowo próbując zadbać przed latem o swoją skórę, często dobieramy do tej czynności nieprawidłowe kosmetyki i nie sprawdzamy ich składu, przez co nie tylko nie nawilżają one skóry, ale i nawet ją wysuszają. Kolejnym błędem jest zbyt intensywne złuszczanie skóry, które także przyczynia się do zrogowacenia stóp i ich nieestetycznego wyglądu.

W jaki sposób prawidłowo dbać o stopy?

Wobec tego warto wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować stopy, aby uchronić je przed rogowaceniem, pękaniem oraz suchością. Najważniejszą zasadą podczas dbania o skórę jest wykonywanie trzech głównych kroków, takich jak nawilżanie, zmiękczanie oraz złuszczanie.

Przede wszystkim na początek musimy zadbać o głębokie nawilżanie. Musi być ono wykonywane regularnie, aby pomogło nam w walce z przesuszonymi stopami. Najlepiej w tym celu wyposażyć się w kremy, które mają działanie odżywcze oraz regenerujące. Kolejnym ważnym elementem jest zmiękczanie skóry. W tym przypadku skuteczna będzie kąpiel stóp z dodatkiem np. soli, która świetnie zmiękcza naskórek i równocześnie pozwala zdezynfekować skórę stóp.

Ostatnim niezbędnym krokiem do wykonania jest złuszczanie. Musimy jednak uważać, aby nie robić tego zbyt często i zbyt mocno, ponieważ zrogowaciały naskórek, będzie wtedy narastać w szybszym tempie. Sprawi to, że skóra będzie bardziej podatna na uszkodzenia oraz infekcje. Najlepiej więc zachować umiar i usuwać naskórek systematycznie używając do tego delikatnego peelingu.

 

Zobacz też:

Samoopalacz zostawił zacieki? Wystarczą 2 składniki z kuchennej szafki, by szybko go zmyć

To najlepszy sposób na drobne zmarszczki. Kosztuje grosze i zapewnia młody wygląd

Spodnie w stylu Ewy Wachowicz niedługo będzie nosić cała Polska. Znów wracają do mody

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uroda | pielęgnacja