Twoje dziecko będzie się budziło wypoczęte i chętniej pójdzie do szkoły. Wystarczy, że zapamiętasz jedną zasadę
Początek roku szkolnego to dobry moment, by ustalić zasady, którymi będziemy się kierować przez kolejne miesiące. By dzieci osiągały lepsze wyniki, szybciej przyswajały wiedzę i chętniej uczęszczały do szkoły, powinny codziennie… należycie się wysypiać. Warto ustalić z uczniem czy uczennicą godziny chodzenia spać i wstawania. Ile snu potrzebuje dziecko, a ile osoba dorosła? Wyjaśniamy.
Sen to element dbałości o zdrowie psychiczne i fizyczne. Podczas snu nasze organizmy regenerują się, a mózg porządkuje wszystkie informacje, które zgromadziliśmy za dnia. Zarówno zbyt krótkie, jak i zbyt długie spanie nie jest zdrowe — powinniśmy więc zadbać o optymalną długość snu każdego dnia. W kolejnych etapach życia zapotrzebowanie człowieka na sen się zmienia. Jak długo powinno spać dziecko, by nie mieć problemów z nauką?
Odpowiednia długość snu jest niezwykle ważna, by organizm był wypoczęty, a umysł jasny i zdolny do koncentracji. Brak snu wpływa na pogorszenie sprawności intelektualnej, a także prowadzi do problemów ze skupieniem i pamięcią. Konsekwencją niedostatku snu może być również między innymi pogorszenie wzroku, rozdrażnienie i nerwowość, a także zwiększone ryzyko zapadnięcia na cukrzycę, choroby jelit, choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet nowotwory.
Zaburzenia metaboliczne i hormonalne mogą z kolei doprowadzić do nadwagi i otyłości. Zbyt krótki sen sprawia, że organizm człowieka nie jest się w stanie solidnie zregenerować. Spada więc jego odporność. Sen ważny jest nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, które w szkole muszą mieć jasny umysł, by przyswajać wiedzę i sprawnie rozwiązywać zadania. By więc dziecko chętniej chodziło do szkoły i osiągało lepsze wyniki, warto dopilnować, by odpowiednio długo spało każdej nocy.
Niemowlaki powinny spać nawet 14-17 godzin na dobę, a dzieci w wieku 1-3 lata około 11-14 godzin na dobę. Co ze starszymi dziećmi?
- Przedszkolaki (3-6 lat) powinny przesypiać 10-13 godzin w ciągu doby.
- Dzieci w wieku szkolnym (do 13 lat) powinny spać 9-11 godzin.
- Nastolatki powinny z kolei przesypiać 8-10 godzin, choć może im się wydawać, że nie potrzebują aż tak długiego snu. Wyspany uczeń czy uczennica łatwiej jednak skoncentruje się na lekcjach i szybciej zapamięta materiał, jeśli będzie wyspany.
Co z osobami dorosłymi? Ile snu potrzebują seniorzy? W wieku od 18 do 64 lat zapotrzebowanie organizmu na sen wynosi 7-9 godzin, a osoby starsze (65+) powinny przesypiać każdej nocy 7-8 godzin.
By dzieci łatwiej zasypiały i łatwiej się budziły, warto ustalić godziny ich pójścia spać i porannej pobudki. Ustalony porządek dnia powinien być przestrzegany także w weekendy. Ostatni posiłek dziecko powinno spożyć około 2-3 godziny przed snem. Należy też zadbać, by dieta ucznia była zdrowa i by nie było w niej nadmiaru cukru.
Jak jeszcze można mu pomóc?
- Warto zadbać o codzienną aktywność fizyczną, przy czym nie powinniśmy uprawiać sportu tuż przed snem.
- W sypialni powinno być ciemno i przyjemnie chłodno. Jednocześnie pokój powinien być codziennie wietrzony.
- Snu dziecka nie powinny też zaburzać urządzenia elektroniczne, jak telewizor, komputer czy smartfon. Emitowane przez ekrany niebieskie światło utrudni zaśnięcie.
Trzymanie się tych zasad pomoże dziecku spokojnie spać i zbierać siły do kolejnego, pełnego aktywności dnia w szkole.
Zobacz też:
Kozaki, które wyszczuplają i wydłużają nogi. Ten kolor, to hit
Wyciśnij i nałóż na twarz. Skóra będzie rozświetlona i napięta, a zmarszczki spłycone
Koloryzacja włosów się nie udała? Ten produktem usuniesz farbę i zabezpieczysz końcówki