Reklama
Reklama

To jedno z najpopularniejszych imion dla chłopca. Staropolskie, a wciąż modne

To staropolskie imię od niedawna znów robi furorę na polskich porodówkach. Kojarzy się z wytrwałością i dążeniem do celu, a jego zdrobnienia są naprawdę urocze. W ubiegłym roku znalazło się na 9 miejscu w rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców w naszym kraju. I nic nie wskazuje na to, aby prędko miało wypaść z łask!

Imię Stanisław w 2022 roku nadano u nas aż 4265 razy. To mniej niż w poprzednich latach, ale wciąż na tyle dużo, aby uplasowało się na 9. miejscu w rankingu 10 najpopularniejszych imion dla chłopców w Polsce. I nic nie wskazuje na to, aby prędko miało ono wypaść z łask rodziców. 

Możemy przypuszczać, że Stanisław jeszcze przez długi czas będzie robić furorę na porodówkach. To imię ma bowiem wyjątkowo piękne znaczenie, a jego zdrobnienia są krótkie i urocze. 

Imię Stanisław było popularne w Polsce już w XV wieku. Jakie jest jego znaczenie?

Imię Stanisław ma słowiańskie podochodzenie i było na potęgę nadawane w naszym kraju w XV wieku. Polscy rodzice chętnie nazywali tak swoich synów aż do końca PRL-u. Później popularność imienia na chwilę spadła, ale teraz znów powróciło ono do łask.

Jeżeli chodzi o znaczenie staropolskiego imienia Stanisław, to podobno zostało one stworzone z dwóch członów stani- ("stać się, stanąć") oraz -sław ("sława"), które razem oznaczają " tego, który ma stać się sławny", lub "sławnego wojownika". 

Przypisywane jest mu również pochodzenie od słowa "stan", które oznacza "stanowczy" i takiej sytuacji Stanisława kojarzyć powinniśmy z osobą wytrwałą i zdecydowaną. Z człowiekiem o niezłomnym charakterze. Oba te znaczenia nie wykluczają się jednak.

Może cię zainteresować: To najpiękniejsze imię na świecie. Wiele dziewczynek w Polsce je nosi

Kiedy są imieniny Stanisława? Wtedy warto złożyć życzenia

Imieniny Stanisława obchodzimy nie jeden, a kilka razy w ciągu roku. Najczęściej jednak mężczyźni o tym imieniu świętują wiosną 8 maja. 

Według kalendarza inne popularne daty imienin Stanisława w naszym kraju wypadają latem i jesienią w dniach:

  • 5 sierpnia, 
  • 18 września
  • 13 listopada

Jaki jest mężczyzna o imieniu Stanisław według numerologii?

Znaczenie imienia Stanisław według numerologii potwierdza, że jest to osoba zdeterminowana i pewna siebie. Jako numerologiczna Piątka mężczyzna o tym imieniu na pewno jest człowiekiem silnym, ale również kulturalnym, o naturalnej charyzmie i uroku osobistym, który pomaga mu zjednywać sobie ludzi. 

To osoba wielu talentów i pasji. Urodzony dyplomata, o wytrwałości wojownika, który potrafi wytrwale dążyć do wyznaczonego celu. Stanisław nie zabiega na siłę o uwagę innych osób. Zamiast się popisywać, woli zdobywać wiedzę, przez co często staje się autorytetem w wybranej przez siebie dziedzinie. 

Z uwagi na powyższe cechy znakami zodiaku najbardziej kompatybilnymi z imieniem Stanisław są:

  • Baran
  • Byk
  • Lew
  • Waga

Zobacz też:

Zalej wodą i przemywaj twarz codziennie rano. Botoks czoła może poczekać

Modniejszy od puchowej kurtki. Ten płaszcz o hit dla 50-latek

Ten trend podbija polskie ulice. Zastępuje czapkę i szalik jednocześnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina