Reklama
Reklama

To imię w ciągu roku nadano tylko kilku dziewczynkom. Rodzicom już się nie podoba?

Rankingi popularności imion zmieniają się w zależności od trendów. Rodzice inspirują się nimi, gdy rozważają, jak nazwać swoje dziecko. Wśród najczęściej nadawanych imion w Polsce w roku 2023 królują niepodzielnie Zofia i Nikodem. Na liście niezwykle nisko ulokowało się jednak piękne i oryginalne imię dla dziewczynki, które jeszcze dwadzieścia lat temu wybierane było znacznie częściej. Chodzi o imię Żaneta, którego pochodzenie i znaczenie warto poznać.

Imiona dla dziewczynek, które były popularne dwie dekady temu, dziś w większości nie cieszą się już dużą popularnością. Dotyczy to między innymi pięknego, żeńskiego imienia, które kiedyś robiło furorę na porodówkach, a dziś przestało już chyba podobać się rodzicom. W ubiegłym roku w Polsce otrzymało je zaledwie sześć dziewczynek. Jakie to imię i jakie są panie, które je noszą?

Najczęściej nadawane imiona żeńskie w 2023 roku

Najpopularniejsze imiona roku 2023 to Zofia i Nikodem. Zofia to prawdziwa królowa imion żeńskich — została wybrana przez rodziców 4968 razy. Na kolejnych miejscach na podium uplasowały się imiona Zuzanna (wybrane dla córek 4800 razy) i Laura (4602 razy). 

Do pierwszej dziesiątki trafiły jeszcze kolejno imiona: Hanna, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Alicja, a także Maria. Jak zatem widać, rodzice poszukują dla swoich pociech imion z jednej strony tradycyjnych, lecz z drugiej oryginalnych. Często stawiają też na imiona międzynarodowe — stąd wzrost popularności na przykład imienia Mia. 

Czytaj też: Polacy od lat kochają to imię. Oznacza piękny kwiat 

To imię dla dziewczynki w 2023 roku rodzice wybrali tylko kilka razy

Podczas gdy jedne imiona zyskują na popularności, inne je tracą. Ogromny spadek zainteresowania na przestrzeni ostatnich dwóch dekad odnotowało imię dla dziewczynki — Żaneta. Ze strony dane.gov.pl możemy dowiedzieć się, iż w roku 2023 zostało nadane jedynie sześć razy. To dość zaskakujące — zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w Polsce mamy wiele religijnych rodzin, które zwracają uwagę na symbolikę imion. 

Znaczenie imienia Żaneta jest pod tym względem piękne i wyjątkowe. Pochodzi z języka hebrajskiego, od słowa "Yochanan", czyli "Bój jest łaskawy". Panie o tym imieniu mogą świętować 4 lutego, 30 maja, 27 listopada i 27 grudnia. Imieniny Żanety najczęściej jednak są obchodzone właśnie 27 grudnia. 

Czytaj również: W PRL-u to imię było wielkim hitem. Dziś mało kto o nim pamięta 

Imię Żaneta — jakie są kobiety, które je noszą? 

W Polsce imię Żaneta zyskało popularność w XX wieku, choć nigdy nie było jednym z imion najczęściej wybieranych. Obecnie jest nieco zapomniane, ale wciąż zdarzają się rodzice, którzy nazywają tak swoje córki. Jakie są kobiety o imieniu Żaneta? Podobno są pozytywnie nastawione do życia. To osoby zaradne i uczciwe, które nie boją się podejmować nowych wyzwań.

Liczba imienia Żaneta wynosi 4. Główne cechy charakteru osób o tej wibracji imienia to skromność, prostoduszność i pracowitość. Żanety dążą do stabilizacji materialnej i potrafią długo oraz ciężko pracować, by zdobyć bogactwo. Imię pasuje do osób urodzonych pod znakiem Panny lub Koziorożca. Ziemskie znaki są bowiem znane ze swojej sumienności i praktycznego podejścia do życia.

Zobacz też:

Rób to z włosami codziennie przed snem. Szybko ci podziękują

Rozświetla i wygładza skórę, a kosztuje grosze. Kupisz ją w każdej aptece

Dodaj kilka kropel do swojego kremu. Pożegnasz zmarszczki mimiczne i szarą skórę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina