Reklama
Reklama

W PRL-u to imię było wielkim hitem. Dziś mało kto o nim pamięta

To kobiece imię w PRL-u było wielkim hitem, jednak dziś mało kto już o nim pamięta. Nosi je wiele ciotek i babć, lecz na przełomie ostatnich dwudziestu lat jego popularność zaczęła spadać tak drastycznie, że niedługo może zostać całkiem zapomniane. A byłoby szkoda, bo ma naprawdę ciekawe znaczenie.

Imię Iwona było hitem w PRL-u. Nosi go wiele ciotek i babć, ale niewiele dzieci i nastolatek, bo ostatnio nie cieszy się dużą popularnością wśród rodziców. W rankingach popularności imion z roku na rok zajmuje coraz niższe miejsce. 

Jakie były najczęściej nadawane imiona żeńskie 2023? W ubiegłym roku furorę na porodówkach zrobiło imię: Zofia (4968). Na drugim miejscu uplasowała się Zuzanna (z wynikiem 4800), a na trzecim Laura (4602).

Imię Iwona drastycznie spadło na popularności. Rodzice nie chcą go nadawać?

Popularność imienia Iwona w Polsce mocno spadła na przestrzeni ostatnich 20 lat. Portal jakieimię.pl podaje, że do 2023 roku w Polsce nosiło je łącznie 232538 kobiet. 

Niestety w całym 2023 roku urodziło się zaledwie 15 dziewczynek imieniu Iwona. Co oznacza, że na ten moment nie cieszy się ono dużym zainteresowaniem wśród rodziców. Być może będzie więc inspiracją dla osób, które chcą nazwać dziecko w piękny, a zarazem oryginalny sposób.      

Jakie jest znaczenie imienia Iwona? Kojarzy się z naturą

Jeżeli chodzi o pochodzenie imienia Iwona, to wywodzi się ono z kultury germańskiej lub celtyckiej i oznacza "cis" (dawniej wymawiane jako iwa). Nawiązuje więc do drzewa cisowego, które według dawnych wierzeń stanowiło metaforę woli życia. 

Imię Iwona kojarzy się z naturą, jednak ma również drugie, głębsze dno. Często nadaje się je bowiem dzieciom długo wyczekiwanym albo takim, które przyszły na świat pomimo trudnego porodu. 

Może cię zainteresować: Polacy kochają to imię. Oznacza piękny kwiat

Jaka jest kobieta o imieniu Iwona? To numerologiczna ósemka

Kobiety o imieniu Iwona to numerologiczne ósemki. Uważa się je za osoby silne i ambitne, które wytrwale dążą do zrealizowania postawnionych sobie celów. Są empatyczne i wrażliwe na piękno otaczającej ich przyrody, a dom jest dla nich miejscem, w którym odpoczywają od codziennych problemów. 

 Imię Iwona najlepiej pasuje do zodiakalnego: Barana, Byka, Strzelca i Koziorożca. Powinny nosić je kobiety, które z jednej strony cenią sobie stabilizacje, jednak z drugiej, mimo swej spokojnej natury, uwielbiają także przeżywać niezapomniane przygody. Są pracowite, jednak chętnie zwiedzają świat i odbywają podróże, podczas których mają okazję lepiej poznać obce kultury.

Zagraniczne wycieczki są dla nich okazją do tego, by spojrzeć na świat z nowej perspektywy i tym samym rozwinąć się. Iwony to panie o ogromnym uroku osobistym - atrakcyjne i eleganckie, obok których w tłumie nie da się przejść obojętnie.

Kiedy wypadają imieniny Iwony? Tę daty warto zapamiętać

Imieniny Iwony najczęściej obchodzone są w takich terminach jak: 9 maja, 23 maja oraz 27 października. Kobiety, które nazywają się w ten sposób, mogą jednak świętować również 16 marca, 14 lipca, 4 września i 23 grudnia.

Zobacz też:

Rozświetla i wygładza skórę, a kosztuje grosze. Kupisz ją w każdej aptece

Dodaj kilka kropel do swojego kremu. Pożegnasz zmarszczki mimiczne i szarą skórę

Życzenia ślubne powinny być wyjątkowe. Sprawdź, czego życzyć młodej parze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina | parenting