Reklama
Reklama

To imię nosiła legendarna aktorka. Za granicą to hit, ale nie podoba się polskim rodzicom

To krótkie imię dla dziewczynki jest bardzo popularne za granicą. Ma piękne znaczenie i nosiła je jedna z największych gwiazd światowego kina, jednak pomimo wielu zalet w Polsce nigdy nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Z danych GOV wynika, że w 2022 roku rodzice nadali je swoim córkom tylko 17 razy.

Greta to krótkie i oryginalne imię dla dziewczynki, którym zachwycają się rodzice za granicą - zwłaszcza w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech, w Szwecji oraz w Stanach Zjednoczonych. Na tamtejszych porodówkach robi furorę, nie tylko dlatego, że łatwo je wymówić. 

Jest popularne również z tego powodu, że nazywała się tak jedna z najsłynniejszych aktorek pierwszej i drugiej połowy XX wieku. Niestety pomimo wielu zalet Polacy nie chcą nazywać tak swoich córek. W naszym kraju żyje obecnie niewiele ponad 1500 kobiet o imieniu Greta. W 2022 nazwano tak zaledwie 17 dzieci, a szkoda, bo znaczenie imienia Greta jest piękne i wyjątkowe. 

Pochodzenie i znaczenie imienia Greta. Nosiła je ikona światowego kina

Imię Greta ma pochodzenie germańskie. To skrót od pełnego imienia Margaret (po polsku Małgorzata), który na całym świecie został spopularyzowany w XX wieku za sprawą wielkiej sławy kultowej aktorki Grety Garbo. 

Jeżeli chodzi o znaczenie imienia Greta, to może kojarzyć się ono z pięknem rzadkich darów mórz i oceanów, ponieważ od greckiego słowa "margarites" tłumaczymy je jako "małą perłę". 

Oto odpowiedniki imienia Greta w różnych językach:

  • angielski - Margaret
  • niemiecki - Margarethe, Greta
  • francuski - Marguerite
  • węgierski - Gréta, Rita
  • słowacki - Margareta, Margerita
  • włoski - Rita.

Jaka jest kobieta o imieniu Greta według numerologii?

Greta to numerologiczna 6, co czyni ją urodzoną optymistką. Jest świetną dyplomatką i negocjatorką. To osoba komunikatywna, ambitna i pewną siebie, dzięki czemu często może się pochwalić sukcesami w życiu zawodowym. Kobieta o tym imieniu ma wiele cech pożądanych u przyjaciółki i partnerki. 

Potrafi wysłuchać i doradzić, jednak ma dominujący charakter, więc w związku na pewno "nie da sobie wejść na głowę". Greta otwarcie mówi o swoich potrzebach i jest osobą gotową walczyć o relację, jednak gdy już postanowi się rozstać, niezwykle trudno przekonać ją do zmiany zdania. 

Kiedy obchodzimy imieniny Grety? Wtedy warto złożyć życzenia

Imieniny Grety obchodzimy 12 stycznia. To właśnie wtedy wypada złożyć życzenia przyjaciółkom, matkom, ciotkom i babciom, które otrzymały to rzadkie imię żeńskie. 

Pomimo tego, że w naszym kraju nie jest ono często nadawane, także i u nas możemy spotkać znane osoby o imieniu Greta. Warto wspomnieć tutaj m.in. o młodej aktorce Grecie Burzyńskiej, znanej z takich produkcji jak: "Dzień dobry, kocham cię!", "Jak pokochałam gangstera" czy "Porady na zdrady".

Zobacz też:

Takie jeansy były hitem dekadę temu. Znów wracają na ulice

Manicure na lato dla dojrzałych kobiet. Małgorzata Kożuchowska go uwielbia

Wymieszaj z sokiem z cytryny i nałóż na twarz. Twoja skóra będzie jędrna i nawilżona

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina | parenting