Reklama
Reklama

To imię nosi sporo kobiet, choć nie posiada patronki. Kojarzy się z Bożym Narodzeniem

Niezależne, dumne, pewne siebie i zdeterminowane w osiąganiu własnych celów. Kobiety o imieniu Gloria śmiało idą przez życie, jednak mają w sobie także dużo wrażliwości. To ciekawe imię zostało użyte po raz pierwszy dopiero pod koniec XIX wieku. Dziś cieszy się dużą popularnością na przykład w Hiszpanii i jest czasem nadawane także w Polsce. Co warto wiedzieć o imieniu Gloria?

Wśród sławnych kobiet o imieniu Gloria warto wymienić na przykład wokalistkę Glorię Estefan czy aktorkę Glorię Swanson. Jakie są panie o tym imieniu i kiedy obchodzą imieniny? Jakie jest pochodzenie tego oryginalnego imienia?

Gloria — znaczenie i pochodzenie imienia

Imię Gloria ma łacińskie pochodzenie, a słowo "gloria" oznacza po prostu "chwała". Znajduje się między innymi w starochrześcijańskim hymnie "Gloria in excelsis Deo", czyli "Chwała na wysokości Bogu", będącym jednym z chrześcijańskich śpiewów liturgicznych. Słowa te śpiewamy między innymi w Boże Narodzenie, w kolędzie "Gdy się Chrystus rodzi".

Panie o tym imieniu mogą świętować 13 maja lub 25 grudnia, a więc w samo Boże Narodzenie. Po raz pierwszy słowo to zostało użyte jako imię w sztuce George’a Bernarda Shawa "You Never Can Tell". Wcześniej nie było nigdy używane. Nie ma też typowej patronki — nie było bowiem żadnej świętej o tym imieniu. Uważa się więc, że jest to imię typowo maryjne, a więc jego patronką jest Matka Boża.

Czytaj też: "Smutne" imię dla dziewczynki robi furorę w Hiszpanii. W Polsce nie jest lubiane 

Gloria — jakie są kobiety o tym imieniu?

Do imienia Gloria przypisany jest znak zodiaku Lew. Oznacza to, że najbardziej będą się z niego cieszyć panie urodzone pod tym ognistym znakiem. Lew obdarowuje swoich podopiecznych siłą charakteru i dumą. Glorie są więc pewne siebie, zdecydowane, silne i cechują się dużą siłą przebicia. Są również sumienne i pracowite. Mają wiele planów, które starają się krok po kroku realizować — dzięki olbrzymiej determinacji najczęściej udaje im się osiągnąć wszystkie cele.

Kobieta o imieniu Gloria może być nieco szorstka przy pierwszym spotkaniu — zależy jej bowiem na spełnianiu własnych marzeń i nie potrzebuje przyjaciół czy partnerów. Potrafi być jednak bezinteresowna i empatyczna. Gdy zaś znajdzie odpowiedniego mężczyznę, staje się wierna, lojalna i romantyczna. Bywa jednak bardzo zazdrosna.

Liczba imienia Gloria to 8. Wibracja ta obdarza swoje podopieczne witalnością i siłą. Zdeterminowane kobiety o tym imieniu mogą pracować na przykład w korporacji czy banku — wszędzie, gdzie obraca się gotówką i kosztownościami. Mają bowiem szczęście w sprawach finansowych. Imię Gloria pasuje jednak także do Byka, Skorpiona, Panny i Koziorożca. Każdy z tych znaków świetnie sobie bowiem radzi ze sferą materialną.

Czytaj również: To jedno z najrzadszych imion dla dziewczynki. Ma tylko trzy litery, ale nie chodzi o Igę 

Gloria — popularność imienia w Polsce

Imię Gloria, oznaczające "chwałę" było używane jako tytuł Maryi Dziewicy. Cieszy się popularnością w wielu krajach - między innymi we Francji, Hiszpanii i we Włoszech. W Polsce można spotkać kobiety o tym imieniu - w pierwszej połowie 2023 roku nazwano tak 46 dziewczynek. Słowiańskim odpowiednikiem tego imienia jest "Sława". W pierwszej połowie 2023 roku nazwano tak 4 kobiety.

Zobacz też:

Idealna sukienka na wesele dla pań po 50-tce. Nosi ją żona Pazury

W tym roku zastąpią klapki. Są bardziej eleganckie i nadają się nawet do biura

W PRL-u stosowali ją wszyscy. Łagodzi podrażnienia i koi skórę po opalaniu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta | parenting