Reklama
Reklama

​Suszysz włosy suszarką po każdym myciu? Trycholog komentuje

Mokre włosy to nie tylko ograniczony komfort po kąpieli. Czy ich pozostawienie może mieć negatywne skutki dla skóry głowy? Suszyć włosy suszarką po każdym myciu czy zostawiać mokre, by same wyschły w swoim tempie? Trycholog ostatecznie wyjaśnia, jak powinniśmy robić.

Problemy ze skórą głowy mogą być niezwykle uciążliwe. W wielu przypadkach to nie tylko swędzenie skóry głowy czy zniszczone włosy. Konsekwencje mogą być znacznie gorsze.

Suszyć suszarką czy pozostawić do wyschnięcia?

Te dwie szkoły suszenia włosów zdają się ścierać od dawna. Zapewne od momentu wynalezienia i rozpowszechnienia suszarek. Aktualnie jednak można ten problem rozwiązać, powołując się na fachową wiedzę i badania. Tę kwestię poruszyła także trycholog Olga Poniatowska, która prowadzi na TikToku konto towietrycholog. Na podstawie badań naukowych wyjaśniła, jak należy suszyć włosy i dlaczego warto do tego używać suszarki. Co więcej, przedstawiła także negatywne skutki, jakie niesie pozostawienie mokrych włosów przez dłuższy czas.

Jak suszyć włosy?

Z badań wynika, że najlepiej jest suszyć włosy po każdym myciu. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na nasz komfort, ale także na skórę głowy. Warto jednak pamiętać, że suszenie włosów suszarką powinno się przeprowadzać w odpowiedni sposób. Co to oznacza? Przede wszystkim odpowiednią odległość między włosami a źródłem ciepła, czyli w tym przypadku suszarką. Powinna ona wynosić 15 centymetrów od skóry głowy. Ponadto powinniśmy pamiętać, by wykonywać ciągły ruch. Taki sposób suszenia włosów jest znacznie bezpieczniejszy dla skóry głowy, niż suszenie naturalne, a także powoduje mniej uszkodzeń włosów.

Dlaczego warto suszyć włosy?

Przede wszystkim dla ich ochrony. Gdy mamy mokre włosy, ich łuski są otwarte, a więc bardziej narażone na uszkodzenia. Co więcej, każdy ruch powoduje, że ocierają się o siebie, a także o nasze ubrania czy przedmioty takie jak meble, na których siedzimy i w takim sposób niszczymy nasze włosy. Jednak największe spustoszenie spowoduje położenie się spać w mokrych włosach. To właśnie w nocy ocieranie się mokrych włosów o siebie czy kołdrę sprawi, że rano mogą być kompletnie zniszczone.

Warto także zwrócić uwagę na względy higieniczne. Jeśli pozostawimy mokre włosy do naturalnego wyschnięcia na dłużej niż 30 minut to stworzymy idealne warunki do rozwoju grzybów Malassezia. Występują one naturalnie w organizmie człowieka, ale ich nadmiar może prowadzić do powstawania łupieżu czy powodować swędzenie głowy. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet doprowadzenie do stanów zapalnych skóry głowy czy szybsze jej przetłuszczanie. Wynika to z faktu, że wilgoć z włosów oraz ciepło skóry głowy to idealne warunki do ich rozwoju.

Zobacz też:

To najmodniejsza kurtka sezonu. Idealna na chłodne dni

Czółenka Mai Bohosiewicz będą nosić wszyscy. Tak wygodne, że żal zdejmować

Ta maść powinna się znaleźć w każdej kosmetyczce. Usuwa zmarszczki za grosze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uroda | pielęgnacja | włosy