Robisz manicure hybrydowy? Naukowcy przypominają o konsekwencjach
Wiele kobiet regularnie wykonuje paznokcie hybrydowe. Popularność tego rozwiązania wynika z tego, że są one bardzo trwałe i pozwalają utrzymać estetyczny wygląd paznokci przez długi czas. Niektórzy jednak zastanawiają się nad szkodliwością tego typu manicure. Tematem zajęli się również badacze. Sprawdź, jakie wnioski wysnuli.
Manicure hybrydowy to popularny sposób na trwałe i ładne stylizacje. Jest to dość wygodna opcja, która nie wymaga częstego malowania paznokci i jest wytrzymała. Jednak wiele mówi się o tym, że tego typu manicure może być szkodliwy i wywoływać groźne choroby skóry. Co na ten temat sądzą naukowcy?
Manicure hybrydowy cieszy się dużą popularnością. Lakiery używane do tej stylizacji różnią się od zwykłych, ponieważ nie da się ich zdrapać ani nie odpryskują, więc są znacznie trwalsze i przez długi czas wyglądają, jakbyśmy dopiero wyszli z salonu kosmetycznego.
Lakier hybrydowy, aby był tak twardy i trwały to powinien zostać utwardzony pod specjalną lampą. W niej pod wpływem promieniowania UVA utwardza się on oraz tworzy się na paznokciach warstwa ochronna. Chcąc wykonać taki manicure, musimy użyć specjalistycznych preparatów do odtłuszczania płytki i do utrwalania lakieru.
Proces ten zaczyna się od oczyszczenia oraz odtłuszczenia paznokci. Następnie nadajemy im kształt i wycinamy skórki oraz delikatnie matowimy płytkę. Na paznokcie nakłada się bazę, utwardza ją w lampie, a później nakłada się dwie warstwy lakieru i na koniec top. Do utwardzania każdego tego produktu, musimy włożyć dłoń do lampy z promieniowaniem ultrafioletowym na 30-60 sekund.
Czytaj również: Te spodnie wiosną zaleją ulice. Kup już teraz, póki jest duży wybór
Jest jednak wiele głosów sugerujących, że manicure hybrydowy może być szkodliwy i może zwiększać ryzyko groźnych chorób skóry. Badacze z Uniwersytetu w San Diego oraz Uniwersytetu w Pittsburghu postanowili to sprawdzić.
Przeprowadzili oni eksperyment, podczas którego trzy typy komórek narazili na działania lamp UV w trakcie trzech 20-minutowych sesji, z godzinną przerwą pomiędzy każdą sesją. Po 48 godzinach badacze zebrali próbki do szczegółowych analiz.
Naukowcy opublikowali wyniki w magazynie naukowym "Nature Communications". Z badań wynika, że każda sesja naświetlania wiązała się z utratą części komórek. Efektem było to, że w sesjach tych zginęło aż 70 proc. komórek.
Badacze podkreślają jednak, że zanim szkodliwość manicure hybrydowego zostanie ostatecznie potwierdzona, potrzebne będą badania trwające wiele lat. W dodatku w trakcie wykonywania paznokci hybrydowych nasze dłonie narażone są na działanie promieni UV jedynie przez 30-60 sekund, a nie 20 minut.
Zobacz też:
Ten kolor włosów podkreśla zmarszczki i dodaje lat. Niestety Polki chętnie go wybierają
W tym sklepie Polacy najchętniej kupują ubrania. To polska marka z tanimi ciuchami
Wyjmij z lodówki wetrzyj w stopy. Będą miękkie i gładkie jak jedwab