Reklama
Reklama

Osób o takim kolorze oczu i włosów jest niewiele. To najrzadsze połączenie

Istnieją różne typy urody, a wygląd człowieka uzależniony jest od unikalnej kombinacji genów. Warto jednak dodać, że dziedziczymy je nie tylko po rodzicach, ale i innych przodkach. Jaki kolor włosów i jaka barwa oczu są najrzadsze? Jaka kombinacja włosów i oczu jest nietypowa? Wyjaśniamy.

Blond, rude, czarne, a może brązowe? Kolory włosów w dużej mierze zależą od genu MC1R, zaś kolor oczu od genu OCA2. Dzięki niemu nasze tęczówki mogą być na przykład niebieskie, czarne lub zielone. Jakie połączenie włosów i oczu jest najrzadsze? Wyjaśniamy tę ciekawostkę.

Dziedziczenie to kwestia skomplikowana

Już w szkole, na lekcjach biologii, dowiadujemy się, iż istnieją geny recesywne i dominujące. Młodzież wykonuje również specjalne tabelki, sprawdzając między innymi, jaka jest szansa, by dziecko niebieskookich rodziców również miało niebieskie oczy i jakie najprawdopodobniej będą tęczówki dziecka rodziców z oczami zielonymi oraz brązowymi. W rzeczywistości jednak kwestia dziedziczenia jest dużo bardziej skomplikowana.

Warto wiedzieć, że naukowcom udało się wyróżnić gen odpowiedzialny w dużej mierze za kolor włosów i ten decydujący o kolorze oczu. W pierwszym przypadku chodzi o gen MC1R (receptor melanokortyny 1). Kolor włosów jest powiązany z wariantami tego genu, których jest dziewięć. Trzy z nich są powiązane z rudym kolorem włosów. Właśnie dlatego jest on uznawany za najrzadszy. Warto jednak wiedzieć, że z genem MC1R może wchodzić w reakcję również gen OCA2, istotny z kolei dla barwy oczu. Może on zmniejszać prawdopodobieństwo pojawienia się włosów rudych. 

Czytaj też: To imię występuje aż w 32 językach i oznacza łaskę. Polscy rodzice je kochają 

Jaki jest najrzadszy kolor oczu i włosów?

Określenie koloru tęczówki u dziecka pary jest bardzo trudne, gdyż zależy od wielu różnych genów. Najrzadszy kolor oczu to jednak zielony. Mogłoby się więc wydawać, że skoro rude włosy występują najrzadziej, a najmniej popularna jest zielona barwa oczu, to właśnie ta kombinacja będzie występowała najrzadziej w populacji. Okazuje się jednak, że najbardziej niezwykłe jest połączenie rudych włosów i niebieskich oczu.

Warto wiedzieć, że wariant genu HERC2 wchodzi w interakcje z genem MR1C i z genem OCA2. Może wyłączyć gen rudości, determinując rozwój blond włosów i niebieskich oczu. Właśnie dlatego rude włosy i niebieskie oczy to najrzadziej spotykana kombinacja. 

Zobacz też:

Koniec z nudnymi, czarnymi rajstopami. Wiosną rządzi ten model

Slip dress nie wychodzi z mody. Model w stylu Joanny Opozdy będzie idealny na wesele

Usuniesz popękane naczynka za grosze. Wystarczy ten produkt z kuchennej szafki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania | uroda