Reklama
Reklama

To imię występuje aż w 32 językach i oznacza łaskę. Polscy rodzice je kochają

Zofia i Nikodem to najpopularniejsze imiona, nadawane dzieciom w 2023 roku. Jednym z najpopularniejszych imion męskich w Polsce był również Jan, który uplasował się na trzecim miejscu, zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie dane.gov.pl. To imię uznane za tradycyjne i międzynarodowe, ponieważ ma swój odpowiednik w 32 językach. Co warto wiedzieć o jego pochodzeniu i cechach charakteru mężczyzn, którzy je noszą?

Imię Jan uchodzi za niezwykle uniwersalne i międzynarodowe. Występuje aż w 32 językach, w których ma swoje odpowiedniki. W Polsce plasuje się w pierwszej trójce najpopularniejszych imion męskich. Od lat jest uwielbiane w naszym kraju, jako imię tradycyjne i ładnie brzmiące. Kto poszukuje przyjemnego imienia dla swojego dziecka, może rozważyć również tę kandydaturę. Co oznacza i jacy są mężczyźni o imieniu Jan?

Imię Jan — pochodzenie i znaczenie

Imię Jan jest pochodzenia hebrajskiego. Wywodzi się od słów "Jehu", czyli "Jahwe" i "channah", czyli "łaska". Oznacza więc człowieka "cieszącego się boską łaską", "łaskę od Boga". Imię przejęte zostało przez grekę i łacinę.

Jan obchodzi imieniny wiele razy w roku, przy czym najpopularniejsza data to 24 czerwca. Za patronów tego imienia uznaje się św. Jana Chrzciciela oraz św. Jana Ewangelistę. Warto jednak wiedzieć, że istnieje około 60 świętych o tym imieniu. 

Czytaj też: Tyle wynosi idealna różnica wieku pomiędzy partnerami. Wiele osób może się zdziwić 

Imię Jan — cechy charakteru i zdolności

Mężczyźni o imieniu Jan są obdarzeni wieloma talentami. Mają analityczny umysł i wiele cech indywidualisty. W dzieciństwie skupiają na sobie uwagę otoczenia. Lubią się uczyć, więc nie sprawiają problemów w szkole. Mają też wielu przyjaciół, z którymi lubią spędzać czas. To ludzie wyrozumiali, gotowi do pomocy i ciepło nastawieni do otoczenia.

Pracowici i ambitni mężczyźni o imieniu Jan chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Sprawdzą się więc między innymi jako nauczyciele. Imię to doskonale pasuje do osób spod znaku Ryb i Raka. 

Zobacz też:

Elegancki i minimalistyczny strój kąpielowy w stylu Sydney Sweeney. Idealny dla pań po 50-tce

Wyjmij z lodówki i nałóż na twarz. Zaoszczędzisz na wizytach u kosmetyczki

Wygładza i napina skórę lepiej, niż drogie kremy. W PRL-u piły go nasze mamy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina