Reklama
Reklama

Oczepiny z klasą - koniec z krępującymi i żenującymi zabawami. Te alternatywy zachwycą waszych gości

Wesele nie może obyć się bez integrujących gości zabaw. Niestety często kojarzą się one z poczuciem wstydu lub zażenowania. Na szczęście wybór gier, rozrywek i konkursów, które spodobają się wszystkim gościom, jest ogromny i można zorganizować oczepiny z klasą. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jakie zabawy weselne wybrać.

Oczepiny to starosłowiański obrzęd symbolizujący przejście kobiety ze stanu panieńskiego w zamężny. Oznacza to więc, że zwyczaj oczepin jest częścią tradycji weselnej już od XVIII wieku. Niestety dzisiejsze zabawy, które towarzyszą oczepinom, często wywołują na twarzach uczestników zgorszenie lub skrępowanie. Dowiedz się, jak temu zapobiec.

Zabawy weselne - czy powinno się je organizować?

Wiele Par Młodych nie wyobraża sobie swojego przyjęcia ślubnego bez zabaw weselnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ wprowadzają one swobodny nastrój i integrują gości. Zazwyczaj odbywają się one o północy, jako tzw. oczepiny.

Jednak różne zabawy weselne możemy także wplatać w przebieg przyjęcia, aby zapewnić gościom dodatkową atrakcję. Nie zapominajmy równocześnie o tym, że takie aktywności, powinny być zabawne, a nie żenujące i nie mogą one wywoływać niekomfortowych uczuć. Wobec tego warto zrezygnować z zabaw np. o erotycznym zabarwieniu.

Najlepiej wcześniej uzgodnić z orkiestrą lub wodzirejem dopuszczalne zabawy, aby nasze wesele nie wzbudziło ciarek żenady albo nie kojarzyło się z czymś nieprzyjemnym i zawstydzającym.

Jak dobrać zabawy do swojego wesela?

W internecie możemy znaleźć wiele inspiracji na zabawy weselne. Jednak to, na co się zdecydujemy, powinno być uwarunkowane co najmniej dwoma istotnymi kwestiami.

Pierwszą z nich jest wiek uczestników wesela. Jeżeli większość stanowią młode osoby, to możemy bez obaw wybrać zabawy związane ze sprawnością fizyczną. Natomiast, gdy nasi goście to głównie osoby starsze, powinniśmy zdecydować się na spokojniejsze aktywności lub tradycyjne zabawy przy stołach.

Kolejną kwestią jest to, ile osób zaprosiliśmy na nasze przyjęcie. Na przykład w przypadku wesel z dużą ilość gości warto unikać zabaw, które ze względu na swoją złożoność, ciągnęłyby się w nieskończoność. Najlepiej w takim przypadku wybierać po kilkanaście osób do zabawy, a resztę zaangażować w aktywne kibicowanie.

Pomysły na oczepiny z klasą

Coraz częściej Młode Pary odchodzą od zabaw, które jeszcze kilka lat temu podbijały wesela. Wiele osób decyduje się na spokojniejsze i mniej zawstydzające zabawy weselne.

Obecnie wybór atrakcji weselnych jest tak szeroki, że z pewnością każda para wybierze coś dla siebie. Oto najlepsze pomysły na oczepiny z klasą:

  • Test zgodności

Para młoda siedzi na krzesłach, tyłem do siebie tak, aby nawzajem się nie widzieli. W rękach trzymają dwie tabliczki: jedną z napisem on, a drugą z napisem ona. Prowadzący zabawę czyta pytania, na które para odpowiada za pomocą tabliczek. Goście oraz sami młodzi mają okazję się przekonać, w jakim stopniu zgadzają się w kwestiach dotyczących przyszłości.

  • Taniec do piosenki z innej epoki

Jest to zabawa weselna, integrująca uczestników w różnym wieku. Udział w niej biorą pary z różnych pokoleń: dziadkowie, rodzice, dzieci. Każda para tańczy do piosenki charakterystycznej dla innej epoki.

  • Wróżby weselne

To zabawa, w której udział bierze tylko Młoda Para, która po kolei przekuwa baloniki, w których ukryte są zabawne wróżby. Następnie odczytuje na głos treść wylosowanej kartki.

  • Tykająca bomba

Ta zabawa cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Goście weselni siadają w kółku i są podzieleni na dwie drużyny. Jedna z osób otrzymuje pudełko, w którym np. znajduje się budzik lub telefon z ustawionym alarmem. W tym czasie wodzirej czyta pytanie i jeśli osoba odpowie poprawnie, podaje "bombę" następnemu uczestnikowi. Wygrywa drużyna, której udało się odpowiedzieć na więcej pytań, zanim nie zadzwonił alarm.

  • Wspomnienia

Każda z osób obecnych na weselu zapisuje na kartce swoje wspomnienie związane z nowożeńcami. Następnie wszystkie kartki wrzucane są do jednego pojemnika, z którego małżonkowie po kolei losują wspomnienia. Ich zadaniem jest odgadnięcie, kto jest autorem poszczególnych karteczek.

  • Głuchy telefon

Goście weselni stają w kręgu i powtarzają sobie na ucho krótką historię wymyśloną przez wodzireja. Alternatywna wersja tej aktywności polega na tym, że goście nie opowiadają historii słowami, a ją pokazują.


Zobacz też:

To najmodniejsza kurtka sezonu. Idealna na chłodne dni

Czółenka Mai Bohosiewicz będą nosić wszyscy. Tak wygodne, że żal zdejmować

Ta maść powinna się znaleźć w każdej kosmetyczce. Usuwa zmarszczki za grosze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ślub | wesele