Reklama
Reklama

​Obgryzasz paznokcie? Zastosuj tę metodę, a szybko skończysz ze złym nawykiem

Powodów obgryzania paznokci może być naprawdę wiele, jednak skutki takiego działania zwykle są bardzo podobne. Jeśli nie chcemy nabawić się poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz nieestetycznego wyglądu dłoni, powinniśmy zacząć działać. Poznaj metody, które pomogą ci szybko skończyć ze złym nawykiem, jakim jest obgryzanie paznokci.

Dlaczego obgryzamy paznokcie?

Przyczyn onychofagii, bo tak się fachowo określa obgryzanie paznokci, może być wiele. Najczęściej jednak jest to związane z lękiem lub stresem. Gdy znajdziemy się w takiej sytuacji, bardzo często, nawet nieświadomie, zaczynamy obgryzać paznokcie. W ten sposób próbujemy rozładować napięcie i nawet nie do końca zauważamy, kiedy ubywa nam połowa paznokcia. Zdarza się również, że przyczyną onychofagii jest nuda lub naśladownictwo. Ten drugi przypadek najczęściej występuje u dzieci, które zobaczą, że kolega w przedszkolu lub koleżanka na placu zabaw również obgryzają paznokcie.

Jakie mogą być konsekwencje obgryzania paznokci?

Pierwszą konsekwencją, która przychodzi nam na myśl, jest oczywiście negatywny wpływ na estetykę naszych dłoni i paznokci. Jest to oczywiście prawda, jednak jest to najmniej niebezpieczny skutek. O wiele bardziej opłakane w skutkach może być ryzyko narażenia się na infekcje bakteryjne lub grzybicze, a także deformacja paznokci przy długotrwałym obgryzaniu. Mało kto zdaje sobie również sprawę, że konsekwencją obgryzania paznokci mogą być problemy ze szkliwem zębów, a także z dziąsłami.

Sprawdź również: Zniwelujesz lwią zmarszczkę bez skalpela. Zmieszaj te dwa składniki i nałóż na czoło

4 metody na skończenie ze złym nawykiem

Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod w walce z obgryzaniem paznokci. Jedną z nich są specjalne preparaty, które tworzą warstwę o nieprzyjemnym smaku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w szczególności dla dzieci. Dobrą alternatywą, dla każdej grupy wiekowej, są zabawki antystresowe oraz przekierowywanie uwagi. Jeśli nasza onychofagia wynika ze stresu lub nudy, to będzie to świetna metoda.

Ostatnim działaniem jest szeroko pojęte dbanie o paznokcie. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie nawilżenie skórek, stosowanie odżywek lub wykonywanie manicure hybrydowego. Szczególnie hybryda sprawi, że paznokcie będą twarde i nie będzie można ich tak łatwo obgryzać.


Zobacz też:

Idealna sukienka na wesele dla pań po 50-tce. Nosi ją żona Pazury

W tym roku zastąpią klapki. Są bardziej eleganckie i nadają się nawet do biura

W PRL-u stosowali ją wszyscy. Łagodzi podrażnienia i koi skórę po opalaniu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby | pielęgnacja | uroda | Zabiegi kosmetyczne | paznokcie | selfcare