Reklama
Reklama

Nie używasz kremu przeciwsłonecznego w samochodzie? Spójrz na to zdjęcie

W lecie powinniśmy w sposób szczególny zadbać o ochronę naszej skóry przed promieniowaniem UV. Jednak czy trzeba nakładać krem z filtrem również w samochodzie? Wyjaśniamy, czy można się opalić przez szybę w aucie oraz jakie skutki niesie za sobą długotrwałe narażanie skóry na promienie słoneczne.

Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce jest czynnikiem środowiskowym, który nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm. Mimo że kontrolowana ekspozycja na słońce jest niezbędna do zachowania zdrowia (stymuluje wytwarzanie witaminy D i wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego), promieniowanie UV może powodować oparzenia i reakcje alergiczne,  odpowiada również za fotostarzenie się skóry i jest jednym z najsilniejszych czynników kancerogennych. 

Czy promieniowanie UV przedostaje się przez szybę?

Promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla komórek naszej skóry. Światło UV dzieli się na trzy rodzaje:

  • UVA
  • UVB
  • UVC

Istotne jest to, że nie każdy z nich jest w takim samym stopniu niebezpieczny dla naszego organizmu. Na przykład promieniowanie UVC jest pochłaniane przez atmosferę, dzięki czemu właściwie nie ma na nas wpływu.

Natomiast UVB przechodzi przez atmosferę, ale tylko w 5 procentach. To właśnie ono odpowiada za powstawanie opalenizny.  Badania potwierdzają jednak, że nie przedostaje się ono przez szyby. 

Najwięcej do naszej przestrzeni dostaje się promieniowania UVA -  jest to blisko 95% i potrafi ono przenikać również przez szkło.

Czy można się opalić przez szybę?

Za opaleniznę odpowiadają promienie UVB, te jednak nie przechodzą one przez szkło i w małym stopniu wnikają w skórę. Niemniej jednak promieniowanie UVA, które przenika przez szyby, wchłania się głęboko w strukturę naszej skóry.

Oznacza to więc, że co prawda nie możemy się opalić przez szybę, ale możemy doprowadzić do zniszczenia komórek, a w rezultacie do szybszego starzenia się skóry, powstawania zmarszczek, przebarwień, a nawet do podniesienia ryzyka wystąpienia nowotworu.

Czy szyba w samochodzie redukuje moc promieniowania?

Szacuje się, że szyba działa jak odpowiednik kremu z filtrem o mocy SPF 20-40. Wiele zależy jednak od tego, jakie miejsce zajmiemy w samochodzie. Przednia szyba blokuje około 95% promieni UVA,  natomiast boczne już jedynie 70%.

Szokujące zdjęcie zawodowego kierowcy

Po sieci od wielu miesięcy krąży zdjęcie, które ma służyć za przestrogę dla osób wzbraniających się od używania kremu z filtrem w czasie podróży.

Jest to portret zawodowego kierowcy, 69-letniego Billy’ego McElligotta, który przez 28 lat zarabiał na życie, prowadząc samochód dostawczy. Przez większość dnia słońce świeciło na niego przez szybę samochodu i po latach pracy dokładnie widać, jak duże zmiany w jego wyglądzie wywołało długotrwałe narażenie skóry na promienie UV. 

Na zdjęciu widoczne jest to, jak bardzo różni się prawa strona twarzy mężczyzny od lewej, która z racji pozycji fotela kierowcy jest bardziej narażona na oddziaływanie promieni słonecznych.

Badania opublikowane w New England Journal of Medicine wskazują, że naukowcy zdiagnozowali u mężczyzny zespół Favre-Racouchot, czyli zaburzenie związane z nadmierną ilością zaskórników i cyst, spowodowane przez promienie UV.

Zobacz też:

Takie imię nosi córka Zofii Zborowskiej. W Polsce jest mało popularne

Ile dni przed farbowaniem należy umyć włosy? Fryzjerka obala popularny mit

Te jeansowe szorty mają idealną długość i fason. Podobne kupisz w wielu sieciówkach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja | uroda