Reklama
Reklama

Nadmierna potliwość w lecie - jak sobie z nią radzić?

Nadmierna potliwość to bardzo uporczywy i krępujący problem, który dotyka wiele osób, szczególnie w okresie letnim. Rosnące temperatury i mocne słońce sprawiają, że nasz organizm próbując się schłodzić, wydziela coraz więcej potu. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, co zrobić, aby pozbyć się dyskomfortu.

Dlaczego się pocimy?

Najwięcej gruczołów potowych znajduje się na naszych dłoniach, czole, stopach, pachach, wewnętrznych obszarach nóg oraz w pachwinie, wobec tego tam uwalniana jest największa ilość potu. Samo pocenie się jest mechanizmem, który umożliwia organizmowi termoregulację oraz oczyszczanie się z toksyn. Powoduje ono, że ciepło zostaje uwolnione i rozszerzają się naczynia krwionośne w pobliżu skóry. Ma to na celu przeniesienie części ciepła z mięśni i organów na zewnątrz, gdzie powietrze schłodzi skórę. Dzięki temu proces chłodzenia działa wydajniej.

Jednak wiele osób ma problemy z nadmierną potliwością w lecie. Pocenie się w normalnych ilościach jest naturalnym procesem i w takim przypadku pot jest niemal bezwonny i nie sprawia kłopotu. Jednak problem zaczyna się, gdy pojawia się go coraz więcej. Jest to widoczne szczególnie podczas upałów, gdy swoisty system chłodzenia organizmu przełącza się na wyższe obroty, a potu jest coraz więcej. Nie tylko jest to niekomfortowe i nieprzyjemne, ale również sprzyja mnożeniu się bakterii bytujących na skórze, dla których pot jest pożywką. Bakterie rozkładają go, a skutkiem ubocznym tego procesu jest nieprzyjemny zapach.

Poza oczywistym poceniem się z powodu wysokich temperatur nadmierna potliwość może także mieć przyczynę fizjologiczną lub emocjonalną, związaną z nadmiernym stresem lub przeciążeniem emocjonalnym. Spowodowane jest to tym, że pracę gruczołów potowych reguluje układ nerwowy i hormonalny. Oprócz tego nadmierna potliwość może sygnalizować problem zdrowotny.

Wanna czy prysznic - to ma znaczenie

Podczas upałów okazuje się, że lepiej brać prysznic niż korzystać z długiej kąpieli w wannie. Dzięki temu nie będziemy zbyt długo rozgrzewać skóry, co pobudziłoby by ją do wytwarzania potu.

W dodatku taki prysznic może pomóc nam uzyskać uczucie świeżości. Sam strumień wody masuje i dodaje energii przynajmniej na kilka godzin. Jeśli oprócz tego użyjemy do umycia ciała np. żelu z chłodzącą miętą, to od razu poczujemy odświeżenie. Prysznic warto zakończyć, polewając ciało chłodną wodą, co umożliwi zwężenie gruczołów potowych. Osuszając skórę ręcznikiem, zwróćmy także uwagę, aby nie pocierać ciała i zbędnie go nie rozgrzewać. Na koniec możemy posmarować ciało lekkim balsamem nawilżającym z mentolem, co wzmocni uczucie chłodu.

Masz problem z nadmierną potliwością? Wyklucz to ze swojej diety

Jeżeli latem mamy problemy z nadmiernym poceniem się, to zwróćmy również uwagę na to, co spożywamy na co dzień. W tym przypadku musimy uważać na pikantne potrawy, ponieważ ostre warzywa typu papryka, chilli, imbir zwiększają temperaturę ciała i przepływ krwi i pobudzają wydzielanie potu.

Dodatkowo powinniśmy unikać pokarmów, które przyspieszają przemianę materii i podnoszą ciśnienie krwi. Nie spożywajmy także pokarmów o intensywnym aromacie, w tym cebuli i czosnku, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zapach potu. Warto stosować odpowiednią suplementację, dzięki której uzupełnimy niedobory elektrolitów i minerałów.

Skuteczny antyperspirant

Nadmierna potliwość to problem, z którym możemy mieć do czynienia w różnych częściach naszego ciała, jednak najczęściej dotyka on skóry pod pachami. Dlatego w tym przypadku nie możemy zapominać o doborze odpowiedniego antyperspirantu. Powinien on ograniczać aktywność gruczołów potowych oraz utrzymać komfort i świeżość pod pachami przez cały dzień. Warto również rozważyć depilację w tych miejscach, co zdecydowanie polepsza skuteczność antyperspirantów.

Działanie antyperspirantów może utrzymywać się aż do 48 godzin. Nie wolno ich jednak stosować na duże powierzchnie skóry, bo mogłoby to zakłócić system termoregulacji organizmu.

Ziołolecznictwo w walce z nadmierną potliwością

Przy zwalczaniu nadmiernej potliwości bardzo pomocne mogą okazać się techniki z zakresu ziołolecznictwa. W tym przypadku szczególnie polecane są codzienne kąpiele np. w szałwii, melisie czy korze dębu. Można również te zioła spożywać one w formie naparu.

Oczywiście warto skonsultować to z lekarzem, ponieważ picie ich przez dłuższy czas może w jakimś stopniu zaburzać pracę innych organów.

Jak jeszcze uniknąć nadmiernej potliwości?

Oprócz powyżej wymienionych zasad, które sprawią, że nasz organizm będzie wydzielał mniej potu, możemy również wprowadzić do swojej codzienności kilka zasad, które pomogą nam zachować świeżość na dłużej:

  • Nośmy przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Dzięki temu pot będzie wyparowywał ze skóry, a nie wsiąkał w ubranie.
  • Pijmy więcej wody niż zwykle. Wbrew pozorom ograniczając ilość płynów, nie zmniejszymy potliwości, a jedynie doprowadzimy do odwodnienia organizmu.
  • Nośmy przy sobie wilgotne chusteczki nasączone lekkim balsamem. Bardzo dobrze sprawdzą się, gdy chcemy odświeżyć dłonie i ciało w ciągu dnia.
  • Zmoczmy chusteczkę w zimnej wodzie i przetrzyjmy nią zgięcia rąk w łokciach, szyję i okolice obojczyków. Z racji tego, że to właśnie tam przebiegają duże naczynia krwionośne, obniżając w tych miejscach temperaturę, szybko odczujemy ulgę.

Zobacz też:

To najlepsze botki na jesień i zimę dla pań po 40-tce. Optycznie wydłużają nogi

Wystarczy 1 szklanka i 15 minut dziennie. Stopy przestaną puchnąć, a odciski znikną

Herbata, która prasuje zmarszczki? To możliwe, a wystarczy szklanka dziennie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie