Medytacja i jej zalety: praktyka skupienia uwagi i wyciszenia umysłu
Medytacja jest praktyką, która pozwala wyciszyć umysł oraz trenować koncentrację. Co więcej, niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla samopoczucia psychicznego, jak i fizycznego. Jak zacząć medytować i jakie są zalety takiej praktyki mentalnej? Podpowiadamy, jak osiągnąć skupienie i wyciszenie.
Medytacja to praktyka mentalna, która polega na skupieniu uwagi na określonym obiekcie, intencji lub czynności w celu osiągnięcia stanu relaksu, jasności umysłu oraz osadzeniu się w bieżącej chwili. Pozwala zachować skupienie oraz wyciszyć umysł. Koncentruje się zazwyczaj na odcięciu się od bodźców zewnętrznych oraz na zrównoważeniu oddechu.
Medytacja określana jest także treningiem umysłu, który ma pomóc osiągnąć szczęście i większą harmonię w życiu. Ostatecznym celem medytacji jest osiągnięcie wewnętrznego spokoju, zwiększenie samoświadomości i poprawa ogólnego samopoczucia.
Medytację warto praktykować, ze względu na liczne korzyści płynące z niej. Jednak należy też wziąć pod uwagę, że efekty medytacji mogą być różne w zależności od tego, jaką technikę realizujemy.
Jednak osoby regularnie praktykujące medytację, wyszczególniają następujące korzyści:
- poczucie odprężenia,
- ulgę od stresu, napięć i negatywnych emocji,
- wyciszenie umysłu,
- głębszy i lepszy jakościowo sen,
- większy spokój i opanowanie w życiu codziennym,
- poprawa koncentracji,
- większa życzliwość,
- lepsze samopoczucie,
- zrozumienie w stosunku do innych oraz do otaczającego świata,
- wspieranie systemu odpornościowego oraz nerwowego organizmu
Medytowanie najlepiej praktykować w miejscu spokojnym, odosobnionym, gdzie nie będą nam przeszkadzały żadne zewnętrzne czynniki. Jest to istotne, ponieważ cisza jest kluczem do udanej medytacji.
Osoby, które zaczynają dopiero swoją przygodę z medytacją, powinny wyznaczyć sobie stałą porę dnia lub godzinę, podczas której będą mogły regularnie oddawać się praktyce. Dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie medytacji w komfortowej dla nas pozycji siedzącej, np. na wygodnej macie. Na początku musimy być przede wszystkim otwarci na obserwację i skupieni na próbie kontrolowania oddechu. Zdobycie umiejętności powstrzymywania myśli na pewno zajmie nam trochę czasu, ale z każdym kolejnym dniem będzie nam coraz łatwiej zachować spokojny umysł pozbawiony swobodnie przepływających myśli.
Z racji tego, że wyłączenie umysłu na bodźce zewnętrzne oraz natłok myśli nie jest takie proste, przyda się nam znajomość kilku sposobów, które zwiększą koncentrację. Oto najlepsze z nich:
- Wyrzuć z głowy wszystkie obrazy wydarzeń danego dnia. Nie zastanawiaj się nad tym co musisz teraz zrobić, ani nad tym co będziesz wykonywać po skończeniu medytacji.
- Skup się na oddechu, dzięki czemu odeprzesz myśli i negatywne emocje.
- Zwróć uwagę na postawę ciała. Musi być ona wygodna i umożliwiać swobodne oddychanie.
- Oddychaj świadomie. W tym przypadku bardzo skuteczne może być posiłkowanie się odliczaniem w myślach.
- Wykonuj tylko jedną czynność na raz. Medytując, nie koncentruj się na kilku rzeczach równocześnie i pozostań w bezruchu aż do końca praktyki.
Rodzajów medytacji jest wiele. Uzależnione są one od tego, czego aktualnie będziemy potrzebować i co jest dla nas w tej chwili celem, czyli jak chcemy się poczuć po zakończonej medytacji i w czym ona ma nam pomóc. Dzięki temu możemy wyróżnić:
- Medytację na wyciszenie - jest to jedna z najczęstszych praktyk, która pozwala nam się wyciszyć i odzyskać wewnętrzną równowagę. Jest ona szczególnie zalecana dla osób, które prowadzą intensywne życie zawodowe lub mają na co dzień dużo stresu i różnego rodzaju napięć.
- Medytację na dobry, głęboki sen - jest ona praktykowana bezpośrednio przed zaśnięciem. Ma ograniczyć napięcia mięśniowe i emocjonalne, dzięki czemu przygotuje nasze ciało oraz umysł do głębokiego snu i regeneracji. Ważne jest to, aby skończonej medytacji, nie niszczyć jej efektów np. poprzez korzystanie z telefonu czy oglądanie telewizji.
- Poranne medytowanie - jest praktyką, która wielu osobom pomaga dobrze rozpocząć dzień. Możemy wtedy skupić się na konkretnej intencji lub na uzyskaniu pozytywnego nastawienia i spokoju na nadchodzące godziny.
- Medytację oddechu - to jedna z najłatwiejszych technik. Jest ona idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z medytację. Jej celem jest odnalezienie równowagi między ciałem a umysłem, za pomocą skoncentrowania się na oddechu. Na początku warto wspierać się szeroko dostępnym filmami na YouTube lub podcastami, które poprowadzą nas krok po kroku przez medytację.
Zobacz też:
Tak wzmocnisz paznokcie po hybrydach. Zamiast drogich kosmetyków wystarczy produkt za grosze
Osoby o tych imionach trudno zadowolić. Masz ich wśród znajomych?
Ta marynarka to najlepszy wybór na Święta. Wygląda jak Chanel, a kupisz ją w sieciówkach