Masz problemy z cerą? To zioło pomoże, stosuj jako maseczkę lub tonik
Melisa lekarska to zioło, które ma wiele zastosowań. Znajdziemy ją m.in. w rozmaitych herbatach, jednak warto również wiedzieć, że to świetny składnik pielęgnacyjny. Ta pięknie pachnąca roślina wykazuje bardzo dobre właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo jest prosta w uprawie – bez problemu wyhodujemy ją w przydomowym ogródku. Jak można zastosować melisę lekarską w przypadku dbania o cerę?
Melisa lekarska to zioło o bardzo przyjemnym cytrynowym zapachu, które należy do rodziny jasnotowatych. Wyglądem przypomina miętę. Jest powszechnie stosowana w herbatach i kosmetykach, często używa się jej również do nadawania potrawom cytrusowego posmaku lub w formie dekoracji.
Zioło to ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwutleniające, dzięki czemu dobrze działa na skórę. Melisa świetnie sprawdzi się w przypadku ukojenia stanów zapalnych czy też podrażnień skóry. Pomaga również w regulowaniu nadmiaru sebum. Najważniejsze zalety melisy to:
- Działa przeciwzapalne — zwarty w roślinie kwas rozmarynowy wykazuje działanie mogące pomóc w zmniejszaniu stanów zapalnych skóry. Dzięki czemu może być stosowania, jeśli zmagamy się m.in. z zaczerwienieniami.
- Działa przeciwdrobnoustrojowo i przeciwbakteryjne — melisa zapobiega trądzikowi oraz infekcjom skóry. Może pomagać również w oczyszczaniu porów. Właściwości te potwierdzają badania, które ukazały się w National Institutes of Health. Eksperci wykazali, że ekstrakt z tego zioła zmniejszał zmiany skórne, jeśli został zaaplikowany maksymalnie po 72 godzinach od ich wystąpienia.
- Wspomaga gojenie ran — ekstrakt z tego zioła od wieków jest stosowany w celu leczenia skaleczeń (minimalizuje podrażnienia).
- Zmniejsza wypryski skórne — dodanie ekstraktu z melisy do ulubionego balsamu może zmniejszyć trądzik. Roślina ta pomaga w oczyszczaniu skóry, co może przyczynić się do minimalizowania trądzikowych zmian.
- Zabezpiecza skórę — dzięki zwartości przeciwutleniaczy melisa może dodatkowo zabezpieczyć skórę przed działaniem czynników zewnętrznych m.in. promieni słonecznych. Jednak stosując tego typu produkty, nie powinniśmy rezygnować z SPF.
Naparu z tego zioła przede wszystkim możemy używać jako tonika. W tym celu musimy zaparzyć herbatę z melisy i stosować jak klasyczny tonik. Ekstrakt warto dodać do balsamu. Świeże liście możemy rozgnieść i miejscowo stosować na zmiany skórne. Dobrze sprawdzi się również maseczka ze świeżej melisy połączona z miodem lub jogurtem.
Tego typu kuracje pozwolą na zmniejszenie stanów zapalnych skóry. Przed zastosowaniem zioła, warto wykonać test płatkowy tzn. sprawdzić działanie melisy na niewielkim obszarze skóry. Roślinę tę do pielęgnacji skóry w niewielkich ilościach (łyżeczkę) możemy stosować codziennie.
Sprawdź także: Wyjmij z lodówki i wsmaruj we włosy. Ochronisz je przed zimnem i wiatrem
Zioło to uznawane jest za bezpieczne, jednak niekiedy, może wywołać niepożądane reakcje np. nasilenie trądziki poprzez zatkanie porów. Powinny na nią uważać przede wszystkim osoby o bardzo wrażliwej skórze, skłonnej do alergii. Lepiej nie stosować je także w przypadku ciąży, karmienia piersią bądź poważnych zmian skórnych, które wymagają leczenia dermatologicznego.
Zobacz też:
Wyciśnij i nałóż na twarz. Skóra będzie rozświetlona i napięta, a zmarszczki spłycone
Koloryzacja włosów się nie udała? Ten produktem usuniesz farbę i zabezpieczysz końcówki
To imię powoli wymiera. Prawie każdy ma babcię, która je nosi, ale "młodzi" go nie lubią