Reklama
Reklama

Kwiatowe imiona dla dziewczynek i chłopców. Piękne i lubiane przez rodziców

Oczekiwanie przyjścia dziecka na świat to wyjątkowy okres. Rodzice odliczają dni, przygotowują wyprawkę do szpitala czy urządzając pokoik, ale także wciąż zastanawiają się nad imieniem dla pociechy. Inspiracji warto szukać też w naturze, a konkretniej w nazwach kwiatów. Kwiatowe imiona zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców cieszą się niesłabnącą popularnością.

Wybranie imienia dla dziecka jest ważnym momentem. Niekiedy można paść ofiarą mody i nadać je ze względu na aktualne trendy, a nie biorąc pod uwagę ważniejsze kwestie związane, na przykład z pochodzeniem. 

Dlatego może dojść nawet do sytuacji, kiedy dziecko otrzyma imię wzbudzające w nim w przyszłości wstyd. Jak uniknąć takiej sytuacji? Warto zdecydować się na opcje ponadczasowe, czyli imiona znane od pokoleń. Swoją inspirację można czerpać z natury i nazw pięknych kwiatów. Na jakie propozycje zwrócić uwagę?

Kwiatowe imiona dla dziewczynek: Dalia, Malwina i Rozalia

Nie brakuje imion pochodzących od kwiatów, które idealnie będą pasować do dziewczynek. Ciekawe jest również ich pochodzenie. Poszczególne wywodzą się m.in. z Grecji, bliskiego wschodu, czy od j. łacińskiego.

Dalia wywodzi się właśnie z krajów arabskich i odnosi się do kwiatu dalii lub określenia winorośli. Znaczenie związane z roślinami przypisuje się też imieniu Malwina, odnoszącego się do malw. Do tej grupy zalicza się też Rozalia - imię łączące w sobie określenia dwóch kwiatów: róży i lilii.

Kwiatowe imiona dla dziewczynek: Hiacynta, Wiola, Róża i Liliana

Dość znanym, jednak nie aż tak powszechnym, jak miało to miejsce w poprzednich dekadach imieniem, jest Hiacynta. Imię pochodzi z greki i jest związane z herosem 2 Hyakinthosem, z którego krwi miały wyrosnąć piękne kwiaty – hiacynty.

Popularnymi i pięknymi imionami są też: Wiola i Róża. Pierwsze wywodzi się z języka włoskiego i oznacza fiołka. Natomiast drugie pochodzi od łacińskiego "rosa" oznaczającego właśnie kwiat róży. Z łaciny wywodzi się też inne kwiatowe imię – Liliana, od lilii.

Kwiatowe imiona dla chłopców

Niektórzy mogą mocno się zdziwić, kiedy dowiedzą się, skąd pochodzą najpopularniejsze polskie imiona. Jednym z nich jest Narcyz, wywodzący się od mitologicznego bohatera i kwiatów – narcyzów. Kolejnym jest Fabian, czyli imię odnoszące się do bobu, określanego "faba" w j. łacińskim.

Warto też wiedzieć, że niektóre kwiaty otrzymały imiona od ludzi. Do tej grupy zaliczają się maciejki - od Macieja, a także marcinki (jesienne astry) – od Marcina. Do kwiatowych imion dla chłopców, tym razem od roślin, zalicza się też Florian.


Zobacz też:

Takie jeansy były hitem dekadę temu. Znów wracają na ulice

Manicure na lato dla dojrzałych kobiet. Małgorzata Kożuchowska go uwielbia

Wymieszaj z sokiem z cytryny i nałóż na twarz. Twoja skóra będzie jędrna i nawilżona

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina