Reklama
Reklama

"Księżycowe imię" dla dziewczynki. Pokochali je nie tylko fani Harry’ego Pottera

W 2000 roku pojawiło się pierwsze polskie wydanie Harry'ego Pottera w Polsce. Od tego momentu w kraju rozpoczęła się prawdziwa potteromania. Jednym z jej efektów było nadawanie nietuzinkowych imion. Jedno z nich pojawia się na porodówkach do dziś, choć nie jest wyjątkowo popularne. Co oznacza i jakie cechy się z nim wiążą?

Tytułowe "księżycowe imię", to Luna. Nosiła je bohaterka cyklu powieści o przygodach Harry'ego Pottera, z którą czytelnicy mogli zapoznać się w tomie "Zakon Feniksa". Luna w książkach J. K. Rowling była marzycielką, bujającą w obłokach. Co dokładnie oznacza to imię?

Luna jest imieniem żeńskim, które wywodzi się z języka łacińskiego. W mitologii rzymskiej była boginią księżyca, utożsamianą z grecką Selene. Niedługo po światowej premierze książki "Zakon Feniksa" imię Luna stało się niebywale popularne wśród rodziców, którzy witali na tym świecie swoje dzieci.

Imię Luna jest jednym z najpopularniejszych na świecie

Imię Luna stało się jednym z najpopularniejszych w USA już w 2003 roku. Utrzymywało wysokie miejsce niemal przez dekadę, żeby – wraz z powrotem do serii o czarodziejach m.in. za sprawą filmu "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" – powrócić do pierwszej dziesiątki w 2019 roku i utrzymać się tam do dzisiaj.

Jednak imię Luna nie zaskarbiło sympatii rodziców wyłącznie z USA. Trafiło też w gusta rodzin z m.in. Australii, Kanady, Chile, Nowej Zelandii, czy krajów europejskich. W Polsce niewielu rodziców decyduje się nazwać tak córkę. 

W 2018 roku zgodnie z danymi Ministerstwa Cyfryzacji imię Luna zajęło dalekie 208 miejsce – nadano je 27 dziewczynkom. Niewielki wzrost popularności nastąpił w 2021 roku, kiedy to 49 dzieci otrzymało imię Luna. 

Co symbolizuje imię Luna?

Luna w języku łacińskim oznacza księżyć. Imię to symbolizuje piękno, mądrość oraz magię. Noszące je osoby zazwyczaj wyróżniają się niepowtarzalnym urokiem, mają silny charakter, wiele pasji i energii do działania. Wyróżniają się wrażliwością oraz empatią. Często mają wiele zainteresowań. 

Jakie są najpopularniejsze żeńskie imiona w Polsce?

W Polsce można zauważyć trend, który polega na nadawaniu tradycyjnych imion. Luna - niezbyt ekstrawagancka, ale wywodząca się z innej kultury, nie trafia w gusta wielu rodziców. Jeszcze w 2021 roku szczyt popularności przypadł imieniu Zuzanna, w 2022 roku się to zmieniło.

Lista 10. najpopularniejszych żeńskich imion w Polsce w 2022 roku prezentuje się następująco:

  1. Zofia – 5714
  2. Zuzanna – 5558 
  3. Hanna – 5261
  4. Laura – 5095 
  5. Maja – 4979 
  6. Julia – 4936 
  7. Oliwia – 4440 
  8. Alicja – 4261
  9. Pola – 4087 
  10. Lena – 3811

Jakie imię z Harry'ego Pottera ma polski odpowiednik?

Fani Harry'ego Pottera w Polsce mogą mieć problem z nadaniem ulubionych imion z serii swoim dzieciom. James, Harry, czy Ron będą stanowić z pewnością duży wyjątek. Są jednak polskie odpowiedniki niektórych imion z książek J.K Rowling.

Jednym z nich jest Syriusz, który nosił nauczyciel eliksirów Severus Snape, a także syn Harry'ego Pottera - Albus Severus Potter. Imię Seweryn wywodzi się z języka łacińskiego i jego znaczenie to "surowy", "srogi" lub "poważny". Pasuje do osób z dominującą naturą. W 2022 r. imię Seweryn nadano 107 chłopcom.

Zobacz też:

W PRL-u używała go każda kobieta. Sekret gładkiej skóry za mniej niż 5 złotych

To imię pochodzi ze Skandynawii i kiedyś było bardzo popularne. Dziś powoli zanika

Nie tylko do ciasta. Rozgnieć widelcem i nałóż na twarz, a cera ci podziękuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina