"Księżycowe imię" dla dziewczynki. Pokochali je nie tylko fani Harry’ego Pottera
W 2000 roku pojawiło się pierwsze polskie wydanie Harry'ego Pottera w Polsce. Od tego momentu w kraju rozpoczęła się prawdziwa potteromania. Jednym z jej efektów było nadawanie nietuzinkowych imion. Jedno z nich pojawia się na porodówkach do dziś, choć nie jest wyjątkowo popularne. Co oznacza i jakie cechy się z nim wiążą?
Tytułowe "księżycowe imię", to Luna. Nosiła je bohaterka cyklu powieści o przygodach Harry'ego Pottera, z którą czytelnicy mogli zapoznać się w tomie "Zakon Feniksa". Luna w książkach J. K. Rowling była marzycielką, bujającą w obłokach. Co dokładnie oznacza to imię?
Luna jest imieniem żeńskim, które wywodzi się z języka łacińskiego. W mitologii rzymskiej była boginią księżyca, utożsamianą z grecką Selene. Niedługo po światowej premierze książki "Zakon Feniksa" imię Luna stało się niebywale popularne wśród rodziców, którzy witali na tym świecie swoje dzieci.
Imię Luna stało się jednym z najpopularniejszych w USA już w 2003 roku. Utrzymywało wysokie miejsce niemal przez dekadę, żeby – wraz z powrotem do serii o czarodziejach m.in. za sprawą filmu "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" – powrócić do pierwszej dziesiątki w 2019 roku i utrzymać się tam do dzisiaj.
Jednak imię Luna nie zaskarbiło sympatii rodziców wyłącznie z USA. Trafiło też w gusta rodzin z m.in. Australii, Kanady, Chile, Nowej Zelandii, czy krajów europejskich. W Polsce niewielu rodziców decyduje się nazwać tak córkę.
W 2018 roku zgodnie z danymi Ministerstwa Cyfryzacji imię Luna zajęło dalekie 208 miejsce – nadano je 27 dziewczynkom. Niewielki wzrost popularności nastąpił w 2021 roku, kiedy to 49 dzieci otrzymało imię Luna.
Luna w języku łacińskim oznacza księżyć. Imię to symbolizuje piękno, mądrość oraz magię. Noszące je osoby zazwyczaj wyróżniają się niepowtarzalnym urokiem, mają silny charakter, wiele pasji i energii do działania. Wyróżniają się wrażliwością oraz empatią. Często mają wiele zainteresowań.
W Polsce można zauważyć trend, który polega na nadawaniu tradycyjnych imion. Luna - niezbyt ekstrawagancka, ale wywodząca się z innej kultury, nie trafia w gusta wielu rodziców. Jeszcze w 2021 roku szczyt popularności przypadł imieniu Zuzanna, w 2022 roku się to zmieniło.
Lista 10. najpopularniejszych żeńskich imion w Polsce w 2022 roku prezentuje się następująco:
- Zofia – 5714
- Zuzanna – 5558
- Hanna – 5261
- Laura – 5095
- Maja – 4979
- Julia – 4936
- Oliwia – 4440
- Alicja – 4261
- Pola – 4087
- Lena – 3811
Fani Harry'ego Pottera w Polsce mogą mieć problem z nadaniem ulubionych imion z serii swoim dzieciom. James, Harry, czy Ron będą stanowić z pewnością duży wyjątek. Są jednak polskie odpowiedniki niektórych imion z książek J.K Rowling.
Jednym z nich jest Syriusz, który nosił nauczyciel eliksirów Severus Snape, a także syn Harry'ego Pottera - Albus Severus Potter. Imię Seweryn wywodzi się z języka łacińskiego i jego znaczenie to "surowy", "srogi" lub "poważny". Pasuje do osób z dominującą naturą. W 2022 r. imię Seweryn nadano 107 chłopcom.
Zobacz też:
Zamiast wrzucać do herbaty, nałóż na twarz. To żelazko na zmarszczki wokół oczu
Odmierz kilka kropel i wsmaruj w skórę głowy. Baby hair będą rosły, jak szalone
Kozaki, które wyszczuplają i wydłużają nogi. Ten kolor, to hit