Reklama
Reklama

Kim są zillenialsi? Żyją na koszt rodziców, pieniądze wydają na luksus

Zillenialsi to pokolenie osób, które nie utożsamiają się z generacją Z ani millenialsami. Wiekowo znajdują się na granicy obu tych grup i z każdą po części czują się związani, więc nie można ich jednoznacznie sklasyfikować. Mają specyficzny styl życia, bo choć wciąż mieszkają z rodzicami, pieniądze wydają na luksusowe produkty. Kim są zillenialsi, którzy najbardziej w życiu cenią sobie własny komfort, zupełnie nie przejmują się kredytami i samodzielnością?

Zillenialsi są młodymi ludźmi, którzy urodzili się w latach 1990-2000. Oznacza to, że teoretycznie osoby z tej grupy można byłoby podzielić na tzw. "millenialsów" (1981-1996), oraz generację Z (1997-2012). 

Nie byłoby to jednak sprawiedliwe, ponieważ zillenialsi znajdują na nieostrej granicy obu tych generacji, przez co z żadną nie czują się w pełni związani. Socjolodzy postanowili więc zacząć traktować ich jako odrębne "zjawisko".

Kim są zillenialsi?

Zillenialsi to potężna grupa - szacuje się, że ok. 30 mln. konsumentów - którzy wyróżniają się specyficznym stylem życia. Z raportu opublikowanego przez firmę PYMNTS wynika, że kupują oni więcej luksusowych produktów od swoich starszych i młodszych kolegów. Wcale nie oznacza to jednak, że więcej zarabiają. 

Ich ponadprzeciętna siła nabywcza nie wynika z przychodów, a z faktu, iż.... mieszkają oni z rodzicami. Nie wynajmują mieszkań, a często nie muszą również dokładać się do domowych rachunków, więc wszystkie zarobione pieniądze wydają na własne przyjemności. Handlowcy zdają sobie z tego sprawę, więc tworzą swoje kampanie reklamowe w taki sposób, aby przyciągnąć zillenialsów.

Zillenialsi pokoleniem cyfrowych indywidualistów

Zillenialsów możemy określić jako pokolenie cyfrowych indywidualistów. Technologia towarzyszy im przez całe życie, a jednak korzystają z niej w inny sposób, niż młodsza generacja Z. 

Z raportu "ConnectedEconomy" serwisu ekonomicznego PYMNTS wynika, że internet jest dla zillenialsów środowiskiem naturalnym, w którym mogą komunikować się i rozwijać swoje naturalne talenty. Są osobami kreatywnymi, jednak nie wyobrażają więc sobie życia bez smartfonów, w których ekspresowo wyszukują potrzebne im informacje. Nie korzystają jednak nałogowo z popularnego wśród młodszej generacji Z TikToka i rzadziej marzą o karierze influencera. 

Zillenialsi chcą zmienić świat na lepsze

Naukowcy uważają, że oscylowanie na granicy pokoleń stawia zillenialsów w bardzo korzystnym położeniu, gdyż przez to łatwo jest im znaleźć wspólny język zarówno z millenialsami, jak i generacją Z. 

To osoby wrażliwe na kwestie społeczne i problem kryzysu klimatycznego. Aż 60 proc. z nich pragnie zmienić świat na lepsze i ma silne poczucie sprawiedliwości. Są to osoby, które nie boją się wyrażać własnej opinii i nie stronią od protestów, jeżeli te dotyczą bliskich im problemów.

Mieszkają z rodzicami, a pieniądze wydają na luksus. Tak żyją zillenialsi

Usamodzielnienie się nie jest priorytetem dla przeciętnego zillenialsa, który w życiu ceni sobie wygodę. Zamiast wynajmować lokum, osoby należące do tej generacji wolą pozostać w domu rodzinnym. Jest to także ich zdaniem idealna opcja, bo nie muszą martwić się typowymi kosztami "dorosłego życia", do których zaliczają się m.in.:

  • raty kredytu
  • czynsz
  • rachunki
  • opłaty za posiłki
  • opłaty za naprawy

Rodzice pokrywają te koszty, zaś zarobione pieniądze zillenialsi przeznaczają na własne przyjemności. Nie stronią od zakupu drogich, markowych ubrań, designerskiego obuwia, torebek i biżuterii. 

Zobacz też:

Natasza Urbańska nosi taki manicure. Teraz możesz zrobić go samodzielnie w domu

Cichopek na lato wybiera takie buty. Są ultramodne i pasują do każdej stylizacji

Rób to z włosami codziennie przed snem. Szybko ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: selfcare | rodzina