Reklama
Reklama

Ile wypada dać do koperty na chrzciny? Tyle dają dziadkowie, a tyle chrzestni

Chrzest to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny. Jednak w opinii wielu osób nie wypada przyjść na chrzciny z pustymi rękami. Najczęściej goście wręczają upominki, takie jak złoty łańcuszek lub koperty z pieniędzmi. Jednak ile powinno się ich znaleźć w środku takiej koperty? Sprawdzamy, jakie kwoty najczęściej ofiarowane są na chrzciny w 2023 roku.

Chrzest Święty w Kościele katolickim jest aktem przyjęcia dziecka do wspólnoty. Jest to wydarzenie z symbolicznym wymiarem, podczas którego ksiądz polewa główkę dziecka wodą święconą z chrzcielnicy. Ma to oznaczać zmycie z niemowlęcia grzechu pierworodnego. W dzisiejszych czasach duchowy wymiar chrztu jest łączony z imprezą, jaką rodzice dziecka organizują dla rodziny i przyjaciół. Goście przynoszą zazwyczaj dla dziecka prezenty albo koperty z pieniędzmi.

Ile się daje na chrzciny w 2023 roku?

Tak naprawdę ciężko jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ wartości te zmieniają się zazwyczaj z roku na rok. W 2023 podobnie, jak w ubiegłym roku, średnio daje się około 300-1000zł. Oczywiście jest to zależne też od tego, kim są dani goście i jakim budżetem dysponują.

To osobista decyzja i zależy od wielu czynników. Często też goście, zastanawiając się, ile włożyć do koperty, biorą pod uwagę, gdzie odbywa się przyjęcie. Wtedy stosują zasadę podobną co do wesel, czyli wkładają do koperty tyle, aby rodzicom dziecka zwrócił się koszt "talerzyka".

Ile kosztuje talerzyk na chrzciny 2023?

Chrzest to nie tylko wydatek dla zaproszonych gości. Są to także spore koszty dla rodziców dziecka, ponieważ musimy opłacić ceremonię w kościele, specjalne ubranka do chrztu, jak i lokal z wyżywieniem na ewentualne przyjęcie.

Większość rodziców decyduje się na imprezę w lokalu. Jednak liczyć się wtedy musimy z większym wydatkiem. Obecnie za talerzyk na chrzcie zapłacimy od 160 zł do kilkuset złotych.

Ile na chrzest od rodziców chrzestnych 2023?

Rodzice chrzestni to jednymi z ważniejszych osób w życiu dziecka, ponieważ w momencie chrztu stają się jego drugimi rodzicami. Potem uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach w życiu dziecka, czyli m.in. urodzinach, komunii, bierzmowaniu czy ślubie.

Z forów internetowych w 2023 roku wynika, że średnio na chrzest rodzice chrzestni przeznaczają około 850 zł. Dodatkowo często oprócz koperty decydują się również na wręczenie innych prezentów.

Czytaj również: Spowiedź święta - formuła spowiedzi, 5 warunków dobrej spowiedzi, kiedy trzeba się spowiadać

Ile pieniędzy na chrzest od dziadków?

Oczywiście dziadkowie również pełnią ważną funkcję w życiu dziecka. Bardzo często pomagają je wychowywać i sprawują nad nim opiekę.

Z racji, że jest to w zasadzie najbliższa rodzina, to dziadkowie bardzo często przekazują w trakcie chrztu w kopercie od 700 do 1000 zł. Należy jednak pamiętać, aby przekazana kwota nie nadwyrężała naszego budżetu i była dostosowana do naszych możliwości.

Co ciekawe, coraz częściej dziadkowie decydują się na rozwiązanie, jakim jest założenie dziecku lokaty. Umożliwia ona dziadkom regularne przelewanie mniejszych sum na przyszłość ich wnuka.

Ile daje się na chrzest jako gość?

Inaczej kwoty prezentują się w przypadku gości spoza rodziny lub rodziny dalszej. Takie osoby oczywiście także najczęściej decydują się na przekazanie pieniędzy w kopercie.

Jednak od nich nie oczekuje wysokich kwot. Zazwyczaj goście pozostawiają w kopercie około 200-300 zł. Wszystko zależy od ich sytuacji majątkowej.

Co na chrzciny oprócz pieniędzy?

Chociaż zwyczajowo do koperty wkładamy najczęściej pieniądze, to warto również pomyśleć o jakiejś pamiątce z tego dnia.

Zazwyczaj wybiera się upominki ściśle związane z sakramentem chrztu świętego. Najczęściej wybieranymi dewocjonaliami, są:

  • łańcuszek lub medalik z wizerunkiem świętego,
  • modlitewnik dziecięcy z obrazkami,
  • różaniec,
  • Biblia lub Biblia ilustrowana dla dzieci.

Zobacz też:

To imię dzięki serialowi było hitem w PRL-u. Dziś znów zyskuje na popularności

W ten sposób samodzielnie przyciemnisz brwi. Henna nie będzie już potrzebna

Wyjmij z kuchennej szafki i owiń stopy. Po 30 minutach będą idealnie gładkie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodzina