Reklama
Reklama

Czy ocet jest dobry na włosy? Trycholog rozwiewa wątpliwości

Ocet jabłkowy jest efektem fermentacji jabłek z żywymi kulturami bakterii, minerałami i kwasami. Używając substancji, można zapewnić sobie wiele korzyści zdrowotnych. Ta opinia dotyczy również poprawy zdrowia skóry głowy, wzmocnienia włosów i nadania im połysku. Czy to prawda?

Ocet jabłkowy ze względu na liczne pozytywne właściwości jest określany mianem "panaceum". Jeszcze nie wszystkie aspekty działania substancji zostały zbadane, jednak już teraz wiele kobiet nie wyobraża sobie pielęgnacji włosów bez tego składnika. Mogą nie mieć racji.

Pozytywne działanie octu nie potwierdzają trycholodzy, czyli lekarze medycyny, którzy specjalizują się w leczeniu i diagnozowaniu dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Swoją opinię na ten temat wyraziła kosmetolog-trycholog mgr. Olga Poniatowska.

Kiedy stosowanie płukanki z octu jest dobre dla włosów?

Olga Poniatowska obaliła mit dotyczący stosowania płukanki z octu. Kosmetolog-trycholog stwierdziła, że miało to sens w latach 60. i 70. ze względu na to, że wtedy włosy myto szarym mydłem, podnoszącym pH włosów i sprawiającym, że były suche i matowe.

Brak dostępnych, lepszych kosmetyków ze względu na ustrój komunistyczny, wymagał na Polkach stosowanie domowych sposobów na polepszenie stanu włosów. Jednym z nich była właśnie płukanka z octu. 

Aktualnie, stosowanie środka nie jest uzasadnione – w sklepach nie brakuje organicznych szamponów i odżywek, dzięki którym włosy mogą być mocne, lśniące, a skóra głowy zdrowa.

Zagrożenia związane ze stosowaniem płukanki z octu na włosy

Ocet jabłkowy ma potencjalną moc do obniżania pH w celu poprawy zdrowia włosów, a także zabija grzyby powodujące łupież. Zgodnie z informacjami przedstawionymi na portalu healthline.com w płukance z octu na włosy na próżno szukać m.in. witaminy C. 

Nie ma też badań, które potwierdzają, że w substancji jest alfa-hydroksykwas, wykorzystywany powszechnie w kosmetyce. Nie ma natomiast wątpliwości, że ocet zawiera żrące kwasy, które niewłaściwie stosowane, mogą powodować stany zapalne, zamiast je odwracać.


Zobacz też:

W latach 80-tych to imię było hitem. Dziś rodzice go nie lubią

Pełne i jędrne policzki bez botoksu. Wystarczy 15 minut dziennie

Inteligencję po matce, a poczucie humoru? Naukowcy wiedzą, po kim je dziedziczymy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uroda | włosy | fryzury