Reklama
Reklama

Czarna sukienka na wesele to faux-pas? Chcąc ją założyć, pamiętaj o tej kwestii

Czarna sukienka na wesele wzbudza spore kontrowersje. Wypada założyć czy nie wypada? Wiele kobiet stoi przed tym dylematem, zastanawiając się, jaką kreację wybrać na zbliżającą się uroczystość. Dowiedz się więc, czy założenie czarnej sukienki na wesele to rzeczywiście faux-pas. 

Wybór sukienki na wesele nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza że weselny dress code mówi o kolorach, których powinno się unikać podczas tej imprezy. Jednym z nich jest oczywiście czarny, który jeszcze kilka lat temu był niedopuszczalny w weselnych kreacjach. Jak wygląda to obecnie? Czy rzeczywiście nie wypada iść na wesele w czarnej sukience?  

Co symbolizuje czarna sukienka na wesele? Sekret tkwi w przesądach 

Symbolika kolorów towarzyszy nam w codziennym życiu od zawsze. Dokąd sięga pamięć, słyszy się także, że na wesele zakazanym kolorem sukienki jest nie tylko biały, ale również i czarny. Skąd wzięło się to przeświadczenie? 

Zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach, kolor czarny utożsamiany jest ze smutkiem oraz żałobą. Między innymi ubrania o tej barwie zakłada się po stracie bliskiej osoby. Wobec symboliki tego koloru wiele osób zastanawia się, czy wypada iść w czarnej sukience na wesele.  

Sporo osób wychodzi z przeświadczenia, że kolor, który symbolizuje smutek nie jest odpowiedni w dniu tak radosnym jak ślub i wesele. Co więcej, źródło takiego przeświadczenia tkwi także w przesądach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Głoszą one, że czarna sukienka na weselu ma sprowadzać na młode małżeństwo nieszczęście.  

Zobacz także: Te garnitury będą rządzić na tegorocznych weselach. Kolor i materiał to hit

Czy można pójść na wesele w czarnej sukience? Zasady weselnego dress codu 

Sezon weselny rozpoczyna się w pełni, a więc z nim powrócił niczym bumerang, temat czarnej sukienki na tej uroczystości. Jest dopuszczalną opcją czy jednak nie? Trudna zagwozdka, zwłaszcza że wiele kobiet uwielbia małe czarne lub klasyczne wieczorowe suknie w tym kolorze. Utożsamiane są one z elegancją i poczuciem stylu.  

Na szczęście można zauważyć zmianę w przekonaniach i czarna sukienka na wesele staje się dopuszczalnym wariantem ubioru. Ponadto coraz więcej kobiet decyduje się na taki outfit. Nie budzi ona negatywnych skojarzeń, a wręcz jest ubiorem jak każdy inny. Warto mieć jednak na uwadze, że starsi goście mogą pozostawać przy dawnych przekonaniach.  

Może cię zainteresować:  Idealna sukienka na wesele dla pań po 50-tce. Nosi ją żona Pazury

W tych sytuacjach rozważ na wesele inny kolor niż czarny  

Tak jak zostało już wspomniane, powoli odchodzi się od sztywnych przekonań co do kolorów kreacji weselnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć nawet i taką w kolorze czarnym. W ciągu dalszym nie jest ona jednak zalecana w niektórych przypadkach.  

Przede wszystkim wtedy, gdy na weselu obowiązuje ściśle określony dress code, np. sukienki w stylu boho albo w kolorze liliowym. Co więcej, gdy pełnisz rolę świadkowej bądź gdy jest to wesele najbliższych członków rodziny. W takich sytuacjach warto przemyśleć zrezygnowanie z czarnej stylizacji. 

W innych przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na klasyk w czarnej odsłonie. Zwłaszcza że można go urozmaicić kolorowymi dodatkami. W końcu moda jest niezwykle zmienna, również ta weselna.  

Zobacz też:

Umyj, obierz, zetrzyj i nałóż na włosy. Będą lśniące i nawilżone

Ten sposób makijażystek zapewnia błyskawiczny efekt liftingu. Wystarczy namalować trzy kropki

Zamiast dawać do ciasta, wylej to na głowę. Koleżanki pozazdroszczą ci fryzury

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wesele | moda