Reklama
Reklama

Ciociowo-babciowe imię znów wraca do łask. W PRL robiło furorę na porodówkach

To imię dla dziewczynki robiło furorę na porodówkach w czasach PRL-u. Nosiła je jedna z największych gwiazd estradowych tamtych czasów i choć na początku XXI wieku nie cieszyło się zbyt dużą popularnością, niedawno znów zaczęło wracać do łask. Według statystyk gov.pl, w 2022 roku nadano je 72 razy, a w Polsce nosi je niemal 160 tys. kobiet.

  • Irena to imię dla dziewczynki, które swym pięknem nie ustępuje wcale Zofii, Zuzannie czy Hannie, które są dziś masowo nadawane dzieciom na porodówkach. 
  • Robiło furorę w czasach PRL- u, a w Polsce je prawie 160 tys. kobiet. Są to głównie babcie, mamy i ciotki, gdyż pod koniec ubiegłego stulecia nagle przestało podobać się rodzicom. 
  • Niedawno jednak ponownie zaczęło zyskiwać popularność. Dlatego wyjaśniamy, co oznacza imię Irena i tłumaczymy, jakie według astrologów są kobiety, które nazywają się w ten sposób. 

Imię Irena: co oznacza i skąd pochodzi?

Irena to imię o greckim pochodzeniu. Wywodzi się od słowa "eirene" (z gr. "pokój"), przez co tłumaczymy je jako określenie na osobę "niosącą pokój". Nazywała się tak córka boga Zeusa i Temidy. Dawniej imię Irena często nadawano dzieciom, które poprzez swoje narodziny łagodziły rodzinne konflikty. 

Popularność imienia Irena. Teraz znów podoba się rodzicom

Popularność Imienia Irena nie jest dziś największa, ale i tak sytuacja wygląda o niebo lepiej, niż na początku XXI wieku. W 2022 kultowe imię PRL-u nadano 72 razy, a w 2021 roku aż 98 razy, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu z sytuacją sprzed 20 lat, gdy dostało je zaledwie 20 dziewczynek rocznie.

Kiedy są imieniny Ireny? Daty, które warto zamiętać

Imieniny Ireny obchodzimy częściej niż raz do roku. Najczęściej przyjmuje się, że wypadają one sześć razy, w dniach: 16 lutego, 5 kwietnia, 5 maja, 18 września, 20 września i 20 października. 

Znane kobiety o imieniu Irena. Na liście bohaterki i gwiazdy

Irena to imię, które nosi wiele znanych kobiet. Nazywała się tak m.in. Irena Sendlerowa, polska bohaterka i działaczka społeczna, która podczas II wojny światowej ocaliła wielu Żydów z getta warszawskiego

Poza nią warto wspomnieć również o Irenie Szewińskiej, wybitnej lekkoatletce, piosenkarce Irenie Jarockiej oraz gwieździe estrady - Irenie Santor, która do dziś zachwyca swoim głosem tłumy Polaków. 

Jaka jest kobieta o imieniu Irena według numerologii?

Irena to numerologiczna 9, co czyni ją osobą emocjonalnie dojrzałą i inteligentną. Kobiety o tym imieniu charakteryzują się także opiekuńczością, wysokim poczuciem sprawiedliwości, a jakość relacji przedkładają nad ich ilość. 

Ireny są eleganckie, empatyczne i troskliwe. Mają wrodzony dar przekonywania, przez co na ogół są świetnymi matkami. Odnajdują się w zawodach wymagających bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem, takich jak: lekarz, pielęgniarka, położna, nauczyciel czy psycholog. 

Zobacz też:

Tłuste włosy przestaną być problemem. W ten sposób odświeżysz je bez mycia i suchego szamponu

Ten kolor włosów wybrała Julia Roberts. Będzie hitem lata dla pań 50+

Kupisz go w każdej aptece za 5 zł. Niewiarygodne, jak szybko rosną po nim włosy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina | parenting