Reklama
Reklama

Chcesz wiedzieć, czy masz szlacheckie pochodzenie? Spójrz na swój dowód osobisty

Wielu z nas choć raz zastanawiało się, jakie ma pochodzenie. Przy odrobinie szczęścia i sporym wysiłku możemy zbudować drzewo genealogiczne sięgające wiele pokoleń wstecz i zobaczyć, kogo mieliśmy w rodzinie. Jednak istnieją również inne sposoby, aby nieco szybciej dowiedzieć się, czy być może mamy szlacheckie pochodzenie. Jak to zrobić? Wystarczy spojrzeć na dowód i sprawdzić, czy nazwisko może mieć szlacheckie korzenie.

Utarło się, że końcówka - ski oraz -cki oznaczają szlacheckie pochodzenia. Jest w tym ziarno prawdy, jednak nie jest to jednoznaczny dowód. Prof. Monika Kresa, językoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z PAP podkreśliła, że nazwiska zakończone na ten zbitek liter faktycznie mogą wskazywać na pochodzenie szlacheckie, ale tylko wtedy gdy są one nazwiskami odmiejscowymi.

Czym są nazwiska odmiejscowe i dlaczego mogą oznaczać szlacheckie pochodzenie? 

W danych czasach osoby wyżej urodzone identyfikowały się przy pomocy imienia i posiadanej ziemi. Szlachcic, który miał m.in. daną wieś, chociażby Suchów określał się mianem np. Tomasza z Suchowa. Jednak, gdy mieszkańców przybywało, szlachcice zaczęli dodawać do swojego nazwiska przyrostki -ski lub -cki. Tworząc tym samym m.in. Tomasza Suchowskiego. W tym przypadku mając tego typu nazwisko, faktycznie możemy doszukiwać się szlacheckiego pochodzenia. 

Jednak wspomniany przykład nie jest jednoznacznym dowodem, bo jak wskazuje ekspertka, ludzi przybywało. Chociażby w czasie zaborów nazwiska szlacheckie mogły również być nadawane pod presją wszystkim pracującym w danej miejscowości osobom. Ponadto chłopstwo często nie chciało identyfikować się z przezwiskiem, a nie mogło z miejscowością i tak powstawały takie nazwiska jak np. Gołębiewski. Jednak niewiele miało to wspólnego ze szlachtą, ponieważ nazwisko nie pochodziło od majątku, a mimo to miało przyrostek wskazujący na teoretycznie szlacheckie pochodzenie. 

Dlatego też spojrzenie na dowód osobisty i szybka analiza nazwiska może sugerować szlacheckie pochodzenie. Mimo to trzeba zdecydowanie lepszej analizy, aby mieć pewność, że mieliśmy szlachcica w rodzinie. 

Sprawdź także: W PRL-u to imię było bardzo popularne. Ma piękne znaczenie, lecz rodzice go nie lubią

Jak sprawdzić szlacheckie pochodzenie? 

Najlepiej stworzyć drzewo genealogiczne — możemy zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy, osób, które się tym na co dzień zajmują. Dobrą opcją na szybkie sprawdzenie nazwiska jest również skorzystanie z portali, które je zbierają. Jeśli mamy taką możliwość, to warto wypytać nestorów rodu o przodków — dzięki temu powinniśmy się cofnąć przynajmniej do XIX wieku, co może już sporo powiedzieć o pochodzeniu. 

Poszukując szlacheckiego pochodzenie powinniśmy przeszukiwać rodzinne dokumenty — warto szukać takich informacji jak herb rodu, ponieważ to również może wskazywać na to, że pochodzimy ze szlacheckiej rodziny. 

Zobacz też:

To będzie najmodniejszy kolor roku 2025. Warto kupić spodnie lub płaszcz w tym odcieniu

Zamiast do herbaty, nałóż na twarz. Cera będzie gładka i świetlista

W PRL-u była w każdej kosmetyczce, dziś jest zapomniana. Działa cuda na skórę i włosy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodzina