Reklama
Reklama

Mój storczyk kwitnie jak szalony. Nie potrzebuje odżywek i nawozów, a jedynie tego

Storczyki to rośliny niezwykle efektowne, ale również bardzo wymagające. Mają specyficzne preferencje, które trzeba spełnić, jeśli chcemy, by zdrowo się rozwijały i zachwycająco kwitły. Istotne jest między innymi umieszczenie rośliny we właściwym miejscu w pokoju. Jakie powinno być idealne stanowisko dla storczyka i dlaczego na parapecie może zmarnieć? Wyjaśniamy.

Storczyki to byliny z rodziny storczykowatych, które cieszą się ogromną popularnością z uwagi na efektowne, barwne kwiaty. Nie wszyscy wiedzą, że te oryginalne rośliny są dosyć wymagające i mają specyficzne preferencje uprawowe. Potrzebują odpowiedniego stanowiska i pielęgnacji, by zdrowo się rozwijały i pięknie prezentowały. Na co zwracać szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Storczyki — uprawa i pielęgnacja

Dla większości storczyków naturalnym środowiskiem jest dżungla, stąd ich wyjątkowe wymagania uprawowe. Preferują wilgotne powietrze i potrzebują odpowiednio skomponowanego podłoża. Najlepiej, by zostało wykonane z kory sosnowej, łupin kokosa, keramzytu, węgla i torfu. Musi być bowiem lekkie i przepuszczalne.

Storczyk powinien być nawadniany w odpowiedni sposób — najlepiej wykonywać kąpiele wodne. W tym celu wsadzamy okaz do miski z wodą na około 15-30 minut. Można je również podlewać tradycyjnie, wlewając wodę do doniczki, jednak należy zwracać baczną uwagę, czy nie zalega później na dnie podstawki.

Jeśli zaś chodzi o nawożenie storczyka, można od czasu do czasu dokarmiać roślinę naturalną odżywką z wody ryżowej lub nawozem ze skórek banana. By wykonać pierwszą z nich, należy odcedzić wodę z gotowanego ryżu i rozcieńczyć ją litrem czystej wody. Pamiętajmy, by nie stosować soli. Jeśli zaś chodzi o nawóz ze skórek banana, trzeba je umieścić w słoiku z wodą i zostawić im czas na fermentację. Po kilkunastu dniach powstały płyn należy wymieszać z wodą.

Czytaj też: Pielęgnuj Różę Bożego Narodzenia w ten sposób, a będzie kwitła aż do wiosny 

Storczyki — w jakim miejscu je ustawić?

Niezwykle ważne w przypadku storczyków jest stanowisko, w jakim rosną. Najczęściej rośliny doniczkowe — w tym również storczyki — umieszczane są na parapecie nad kaloryferem. Nie jest to jednak dla nich właściwe miejsce. Storczyki potrzebują co prawda światła, ale powinno być ono rozproszone. Tuż przy oknie trudno osiągnąć podobne warunki. Ponadto ciepło z grzejnika podgrzewa roślinę, która dodatkowo owiewana jest zimnym powietrzem, przedostającym się z drobnych nieszczelności w oknie. Roślina doznaje więc szoku termicznego i zaczyna zrzucać kwiaty.

Storczyk powinien zostać umieszczony nieco w głębi pokoju — w takim miejscu, by miał dostęp do światła, ale jednocześnie by był osłonięty przed przeciągami i nie stał tuż przy kaloryferze. W czasie sezonu grzewczego warto też stosować nawilżacz powietrza, ponieważ zbyt suche powietrze źle oddziałuje na kwiaty. Jeśli znajdziemy dla storczyka właściwe miejsce w pokoju, będzie bujnie i długo kwitł. Pamiętajmy, że roślina ta nie lubi przestawiania, ale czasem jest to po prostu konieczne, by poprawić jej stan.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Ten kolor "chłodzi", jak żaden inny. Na lato kup dodatki do mieszkania w tym odcieniu

Gdzie wyrzucasz metalowe nakrętki od butelek i słoików? One nadają się do recyklingu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin