Reklama
Reklama

Zepsute lampki choinkowe? Sprawdź, do którego kontenera należy je wyrzucić

Nierzadko zdarza się, że wyjęte z szafy ozdoby świąteczne nie nadają się do dalszego użytku. Wówczas jedynym wyjściem okazuje się ich wyrzucenie. Warto jednak pamiętać przy tym o właściwej segregacji. Gdzie powinno się wyrzucać lampki choinkowe? Na pewno nie do kontenera na odpady zmieszane.

Jak segregować odpady?

Segregacja odpadów jest istotna z perspektywy dbania o środowisko naturalne. Niektóre śmieci można poddać recyklingowi, który jest procesem ponownego wprowadzenia ich do obiegu. Zwykle można rozpoznać tego typu odpady po specjalnym oznaczeniu w kształcie trójkąta stworzonego ze strzałek. 

Jak poprawnie segregować odpady? Przede wszystkim, warto wiedzieć, do jakich pojemników należy wyrzucać określone typy śmieci. Wyróżniamy: 

  • pojemniki niebieskie – przeznaczone do wyrzucania papieru; 
  • pojemniki żółte – przeznaczone do wyrzucania metali i tworzyw sztucznych; 
  • pojemniki zielone – przeznaczone do wyrzucania szkła; 
  • pojemniki brązowe – przeznaczone do wyrzucania odpadów biodegradowalnych; 
  • pojemniki czarne – przeznaczone do wyrzucania odpadów zmieszanych. 

W przypadku zużytego sprzętu elektronicznego, tego rodzaju przedmioty są traktowane jako elektrośmieci. Należy oddawać je do punktów zbiórki elektroodpadów bądź punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Gdzie powinno się wyrzucać lampki choinkowe?

Wiele osób zastanawia się, gdzie powinny trafić niedziałające lampki choinkowe. Warto jednak wiedzieć, że czasem nie trzeba ich wyrzucać. Często zdarza się, że wystarczy wymienić jedną żarówkę, by lampki ponownie zaczęły działać. Jednak w przypadku, gdy tego typu ozdoba została znacznie uszkodzona, to wówczas jedynym rozwiązaniem, okazuje się jej wyrzucenie

Gdzie powinno się wyrzucać lampki choinkowe? Są to elektroodpady, a zatem powinny trafić do punktu zbiórki elektrośmieci bądź punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Warto pamiętać, że wyrzucenie lampek do pojemnika na śmieci zmieszane może poskutkować otrzymaniem mandatu.

Zobacz też:

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Dzięki niej koszule będą białe, jak nigdy

​Karta Moja Biedronka. Ważny informacja dla klientów. Mają dwa wyjścia

​W twojej diecie brakuje białka? Dietetyk radzi, jak zdrowo je uzupełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recykling