Reklama
Reklama

Zdejmij z okien, a temperatura od razu wzrośnie. Tak oszczędzisz na ogrzewaniu

Tegoroczny sezon grzewczy napawa Polaków obawami. Czy ceny paliw i energii wzrosną? Niezależnie od tego co się stanie na rynku grzewczym, powinniśmy mieć świadomość, że dzięki oszczędzaniu na ogrzewaniu będziemy mogli znacząco podreperować rodzinny budżet oraz zadbać o środowisko. Poznaj nowy sposób, dzięki któremu ogrzewanie będzie bardziej efektywne.

Nawet 60 proc. Polaków utrzymuje w swoich domach temperaturę wyższą lub równą 22 st. C. Niewiele z nas rzeczywiście dba o oszczędzanie na cieple. Sprawdź, jak możesz to zmienić.

Jak oszczędzać na cieple?

Jednym z najbardziej oczywistych, ale jednocześnie trudnych do zaakceptowania sposobów na oszczędzanie jest po prostu obniżenie temperatury w domu. Przekręcenie kaloryferów lub termostatu nawet o jeden stopień może sprawić, że zredukujemy zużycie ciepła nawet o 5-8 proc.

Drugim ważnym aspektem, o którym musimy pamiętać, jest odpowiedzialne wietrzenie. Jeśli decydujemy się na otwarcie okien, musimy pamiętać o zmniejszenie temperatury w domu. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekać, a wietrzenie będzie szybsze i bardziej efektywne.

Kluczem są również okna. Jeśli są stare i nieszczelne, to najwyższa pora, aby je wymienić. To jednak niejedyna rzecz, o której warto wspomnieć w ich przypadku.

Sposób na nagrzanie mieszkania. Spróbuj użyć okien

Wiele osób zapomina, że okna nie tylko izolują, ale również mogą pomóc w nagrzaniu domu. Jeśli w oknach wiszą pozostałe po sezonie letnim moskitiery, lepiej je zdejmij. Skutecznie blokują promienie słoneczne, przez co mieszkanie nie może zostać naturalnie nagrzane. Może się okazać, że kiedy pozbędziesz się ciemnego materiału, włączanie kaloryfera w ciągu dnia okaże się zbędne, szczególnie w przypadku mieszkań i domów, których szyby wychodzą na południe.

Natomiast materiał w postaci grubych zasłon lub rolet może pomóc nam oszczędzać w nocy. Będzie on stanowił dodatkową warstwę izolacyjną, dzięki której ciepło nie będzie uciekać na zewnątrz.

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki