Reklama
Reklama

Zastanawiałeś się, dlaczego w windzie jest lustro? Nie chodzi o robienie zdjęć

Lustro w windzie nie jest montowane przez przypadek, ale tylko nieliczni zdają sobie sprawę z jego prawdziwego zastosowania. Wbrew pozorom, nie pełni jedynie funkcji ozdobnej, ani nie służy do robienia zdjęć. Tak naprawdę pełni o wiele ważniejszą funkcje. W jaki sposób szerokie zwierciadło na ścianie w windzie pomaga zachować bezpieczeństwo na małej przestrzeni?

Podróżowanie windą jest wygodną alternatywą dla mozolnego wchodzenia piętra na piętro po schodach. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku wysokich biurowców i wielopiętrowych budynków mieszkalnych, gdzie piesze podróże byłyby prawdziwą mordęgą.

Taki środek transportu wiele ułatwia także osobom starszym i schorowanym, które bez tego mogłyby mieć problem z przemieszczaniem się. A tak mogą w minutę dotrzeć z miejsca na miejsce i po drodze jeszcze przejrzeć się w lustrze, które jednak wcale nie jest tam montowane tylko z tego powodu.

Lustro w windzie zapewnia bezpieczeństwo. Jak to możliwe?

Głównym powodem, dlaczego w windach montowane są lustra, są oczywiście względy bezpieczeństwa. W związku z tym, że podczas podróży widzimy w nim swoje odbicie, możemy obserwować zachowanie osób, z którymi w niej przebywamy. 

Widzimy pasażerów, którzy znajdują się za nami i dzięki temu możemy zobaczyć, czy ktoś nie ma wobec nas niebezpiecznych zamiarów, nie próbuje okraść nas lub zaatakować. Takie rozwiązanie naprawdę zniechęca potencjalnych sprawców do ataków, m.in dlatego, że z uwagi na obecność zwierciadła w windzie "ofiara" mogłaby ich później łatwo rozpoznać.

Czytaj również: Moja teściowa wkłada do lodówki papierki po zużytym maśle. Sprytne, do czego ich później używa                

Ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i cierpiących na klaustrofobię

Po co jeszcze na tak małej przestrzeni montuje się lustra? Otóż, właśnie po to, aby powiększyć i tym samym zwiększyć komfort pasażerów. Szczególnie tych z klaustrofobią, którzy czują się nieswojo, przebywając na małej przestrzeni. 

Zwierciadło ulokowane na jednej ze ścian optycznie powiększa przestrzeń i tym samym zmniejsza ryzyko ataku paniki podczas podróży windąJest to również udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, które dzięki szerszemu polu widzenia, mogą łatwiej kierować wózkiem inwalidzkim.

Może cię zainteresować: Każdy myśli, że wie, gdzie wyrzucić karton po pizzy. Większość osób robi to źle                                                                     

Po co jeszcze montuje się lustro w windzie? To również sposób na nudę

Ostatni powód montowania luster w windzie jest prozaiczny. Stanowi ono sposób na nudę w podróży, ponieważ pasażerowie mogą wpatrywać się w zwierciadło, zamiast skupiać wzrok bezpośrednio na współpasażerach, własnych stopach lub podłodze. Mają również możliwość poprawienia fryzury czy nałożenia pomadki na usta.

Zobacz też:

Myjesz plastikowe opakowania przed wyrzuceniem do śmieci? Ekspert wyjaśnia, czy trzeba to robić

Zapomnij o gąbce czy ściereczce. Przetrzyj okna tym, a pozbędziesz się smug

Ile proszku naprawdę potrzeba do zrobienia prania? Wiele osób popełnia błąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki