Reklama
Reklama

Zapach cebuli, czosnku lub ryby na desce do krojenia? Tym sposobem szybko się go pozbędziesz

Czyszczenie deski do krojenia nie zawsze może się zakończyć użyciu wilgotnej szmatki czy gąbki. Jeśli przejdzie ona nieprzyjemnym zapachem lub mocno się zabrudzi, to może się wydawać, że jest już do wyrzucenia. Nic bardziej mylnego. Przedstawiamy domowe sposoby na skuteczne wyczyszczenie deski do krojenia z intensywnych zapachów oraz silnych zabrudzeń.

Deski do krojenia używamy codziennie podczas przygotowywania posiłków. Przyrządzając potrawy o intensywnych smakach, musimy się spodziewać, że zapach na niej pozostanie. Jednakże aromat ryb, czosnku czy ogórków kiszonych przeszkadza później w dalszym użytkowaniu deski. Przeszkadzać również mogą liczne zabrudzenia, których nie da się tak łatwo wyczyścić.

Jak wyczyścić deskę do krojenia?

Aby wyczyścić deskę do krojenia z drewna i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, można wykorzystać cytrynę. Wystarczy, że owoc przekroimy i jedną z połówek będziemy pocierać drewno. Ostawiamy ją na kilka minut i po chwili niepożądany zapach powinien zniknąć. Cytryna pomoże także pozbyć się zabrudzeń z deski do krojenia, których nie możemy domyć. Wystarczy, że jej powierzchnię natrzemy sokiem  z cytryny i obsypiemy solą gruboziarnistą. Całość pocieramy gąbką przez kilka minut.  Sposób zadziała na świeże zabrudzenia.

Jeśli jednak okaże się on nieskuteczny, to deskę do krojenia z drewna można wyczyścić z nieprzyjemnego zapachu, używając sody. Wówczas posypujemy ją obfitą ilością sody oczyszczonej i pozostawiamy na kilka godzin. Po czas opłukujemy pod wodą i suszymy. Deska do krojenia jest jak nowa.

Czy deskę do krojenia można myć w zmywarce?

Część osób decyduje się na usunięcie zabrudzeń oraz nieprzyjemnych zapachów z deski do krojenia, umieszczając ją w zmywarce do naczyń. O ile w przypadku plastikowych lub szklanych desek będzie to dobrym rozwiązaniem, o tyle w przypadku tradycyjnej, drewnianej deski może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. 

Wysoka temperatura oraz długotrwały kontrakt z wodą może doprowadzić do zniszczenia deski. Dodatkowo detergenty używane do mycia mogą wniknąć w głąb deski, a następnie przenosić się na żywność.

Zobacz też:

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie