Reklama
Reklama

Zamiast wypić, użyj do czyszczenia biżuterii. Złoto odzyska dawny blask

Srebrne pierścionki, bransoletki i naszyjniki, które nie są noszone zbyt często, mogą po czasie zacząć się przebarwiać. To efekt reakcji chemicznej, nadającej srebru czarnego nalotu. Na szczęście można z tym problemem szybko sobie poradzić.

Ciemny nalot na biżuterii powoduje osad z siarczku srebra. Żeby srebro się nim pokryło, wystarczy kontakt z powietrzem lub skórą. Do usunięcia nalotu można wykorzystać popularne produkty dostępne w sklepach spożywczych.

Ze względu na to koszt usunięcia czarnego nalotu można ograniczyć do kilku złotych. Dzięki temu drogocenną biżuterię można odnowić niskim kosztem. Jaki produkt można użyć do czyszczenia błyskotek?

Trik na usunięcie nalotu z biżuterii. Wykorzystaj coca-colę

Do usunięcia czarnego nalotu ze srebrnej biżuterii nada się coca-cola. Ze względu na skład napój sprawdza się w kontekście czyszczenia rozmaitych powierzchni. Wiele osób wykorzystuje coca-colę jako: odkamieniacz, odrdzewiacz, a nawet środek do czyszczenia szyb i luster. 

Coca-colę można zastosować w następujący sposób. Do miseczki należy wlać nieco napoju, a potem zanurzyć w nim srebrną biżuterię z nalotem. Kolejny krok to odczekanie kilkunastu minut. Następnie biżuterię można wyjąć i oczyścić szmatką.

Czyszczenie srebrnej biżuterii wodą i płynem

Innym sposobem na wyczyszczenie srebrnej biżuterii, jest zastosowanie wody i łagodnego płynu do mycia naczyń. Do około 500 ml wody należy dodać od około 10 g (kilka kropel) delikatnego detergentu. Powinno być go tyle, aby powstała piana.

Następnie biżuterię trzeba umieścić w roztworze i pozostawić na około 5 minut. Potem można ją wyjąć i oczyścić szczoteczką z miękkim włosiem i gęstym rozstawieniem. Dzięki temu osad usunie się ze wszelkich szczelin. Na koniec biżuterię można przepłukać ciepłą wodą, a następnie osuszyć na miękkiej ściereczce.

Stosowanie ściereczki i kremu do polerowania srebra

Do pielęgnacji srebrnej biżuterii najlepiej wykorzystać ściereczki do polerowania. Są z reguły nasączone chemicznymi środkami, dzięki czemu stosowanie ściereczki może przebiegać również na sucho, bez kremów do polerowania. Ściereczkę do polerowania używa się, wykonując ruchy w przód i w tył. W takim przypadku czarny nalot zacznie nachodzić na szmatkę.

O srebrną biżuterię można też zadbać, stosując krem do polerowania srebra. Wcześniej należy przepłukać bransoletkę, kolczyki, czy pierścionek pod ciepłą wodą. Potem na powierzchnię biżuterii można nałożyć cienką warstwę kremu. Kolejny krok to ściągnięcie go zwilżoną gąbką, wykonując ruchy w małych sekcjach do momentu, aż powierzchnia biżuterii zacznie błyszczeć.

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | triki | domowe sposoby