Reklama
Reklama

Za to grozi ci ogromny mandat! Sprawdź, czy twój rower jest przygotowany na wiosnę

Wiosna i coraz lepsza pogoda sprawiają, że wyciągamy nasze rowery i ruszamy w drogę. Jednak, aby wycieczki nie okazały się dla nas zbyt kosztowne, warto sprawdzić, czy nasz rower jest gotowy do jazdy i czy spełnia normy narzucone przez przepisy. Sprawdź, o czym musisz pamiętać jako rowerzysta, aby uniknąć wysokiej kary.

Jazda na rowerze to popularny wśród Polaków sport, do którego uprawiania mamy coraz lepsze warunki - łączna długość ścieżek rowerowych w kraju przekroczyła już 20 000 km. Najwięcej jest ich w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, a niemal każdego roku powstają nowe. 

Zanim wybierzemy się na wycieczkę jednośladem, warto jednak sprawdzić, czy posiadamy niezbędne wyposażenie i przeprowadzić serwis roweru. 

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Za obowiązkowe wyposażenie roweru uznaje się jego podstawowe elementy, które pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się w ruchu ulicznym. Oprócz ich posiadania rowerzysta powinien zadbać o to, aby wszystkie te elementy były sprawne. Dzięki temu będzie mógł płynnie i bezpiecznie poruszać się po drogach.

To, co powinno zawierać obowiązkowe wyposażenie roweru, zostało uwzględnione w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (tekst jednolity: Dz.U z 2016 r. poz. 2022). Do obowiązkowego wyposażenia roweru zaliczamy:

·   Oświetlenie roweru

Od zmroku do świtu rowerzyści zobowiązani są do używania świateł oraz zachowania szczególnej ostrożności podczas przemieszczania się. Muszą posiadać co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu oraz jedno światło odblaskowe z tyłu o barwie czerwonej i kształcie innym niż trójkąt, a także jedno czerwone światło pozycyjne.

Światło może świecić ciągle lub migająco. Jazda bez prawidłowego oświetlenia nie powinna być kontynuowana, nie tylko ze względu na przepisy, ale również i na bezpieczeństwo rowerzysty, który nie jest wtedy odpowiednio widoczny dla pozostałych uczestników drogi.

·   Sprawny hamulec

Rower musi być wyposażony w przynajmniej jeden sprawny hamulec. Jest to obowiązek, ale najlepiej nie ograniczać się tylko do jednej sprawnej sztuki. Warto posiadać dwa sprawne hamulce, które w nagłej sytuacji nas nie zawiodą. 

·   Dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Każdy rower powinien być wyposażony w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. W ustawie nie zostało sprecyzowane, co oznacza to określenie, więc najbezpieczniej będzie zdecydować się na używanie zwykłego dzwonka

Jest to element, który pozwala nam zasygnalizować naszą obecność np. w miejscu, gdzie ścieżka rowerowa łączy się z drogą dla pieszych. Dodatkowo dzięki temu możemy zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, ale również i o dobro pozostałych uczestników ruchu. Często przecież dzwonek używany jest jako zastępstwo klaksonu samochodowego, który informuje innych o niebezpieczeństwie lub kieruje uwagę na zagrożenie.

Jaka kara brak elementów obowiązkowego wyposażenia roweru?

W przypadku braku któregoś z elementów obowiązkowego wyposażenia kierujący rowerem musi liczyć się z mandatem od 20 do nawet 500 złotych. Wyjątkiem jest tu element oświetlenia, które w ciągu dnia nie jest wymagany od rowerzysty, jednak po zmroku jego brak podlega już karze grzywny.  

Nowe mandaty także dla rowerzystów

Oprócz kar za brak podstawowego wyposażenia, rowerzyści muszą mieć się również na baczności, jeśli chodzi o nowy taryfikator mandatów, będący następstwem nowelizacji kodeksu drogowego, który jest surowy także dla cyklistów.

Okazuje się bowiem, że mogą oni zapłacić mandat nawet w wysokości 2500 zł. Oto kilka przykładów mandatów dla rowerzystów, które obowiązują od 2022 roku:

·   Mandat 100 zł - przyznawany jest za jazdę poza wyznaczoną drogą rowerową, nieustąpienie pieszym na drodze dla rowerów i pieszych, czy jazdę rowerzysty po doczepieniu do innego pojazdu.

·   Mandat 200 zł - to kara za jazdę rowerem bez uprawnień, jazda bez wymaganego oświetlenia lub za jazdę dwóch rowerów obok siebie z utrudnieniem dla innych uczestników.

·   Mandat 2500 zł - rowerzysta może otrzymać go za jazdę po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

Zobacz też:

Zamontuj w ogrodzie. Kleszcze znikną w kilka dni

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: majsterkowanie